1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. KINGI HEATEGU! Haruldase liblika kaitset saab toetada annetuskaardiga
KINGI HEATEGU! Haruldase liblika kaitset saab toetada annetuskaardiga

KINGI HEATEGU! Haruldase liblika kaitset saab toetada annetuskaardiga

Scythris penicillata
Scythris penicillata

Äsja valminud annetuskaardi kinkimisega saab toetada ohustatud liblikat, kelle ainus tänapäeval teadaolev elupaik asub Eestis. Vabatahtlikust kunstniku Maria Karolini illustratsioonidega kaart pakub alternatiivi asjade kinkimisele.

SA Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja lepidopteroloogide koostöös sündinud annetuskaardi tulu läheb haruldase liblika Scythris penicillata heaks. Eesti pisiliblikate uurija Urmas Jürivete sõnul on tegu väga väikse, umbes 9 mm tiibade siruulatusega, pronksjas pruuni liblikaga. „Selle liblika ainus maailmas tänapäeval teadaolev elupaik asub Saaremaal Kogulas,“ rääkis Jürivete. „Paistab, et ühe väikese liblika saatus on usaldatud meie väikse rahva kätesse,“ lisas ta.

Seni eestikeelse nimeta liblika kaitsmiseks on vaja lähemalt uurida tema bioloogiat ja tagada sobiva elupaiga säilimine. ELFi juhatuse esimehe Silvia Lotmani kinnitusel saab annetuskaardiga igaüks Scythris penicillata ja tema elupaiga kaitsmisele kaasa aidata. „Mitmeid elustikurühmi, seal hulgas pisiliblikaid, on Eestis veel väga vähe uuritud. Seda olulisem on, et suudaksime selliseid haruldasi Eestimaalt leitud liike piisavalt uurida ja kaitsta,“ selgitas Lotman.

Rüdi
Rüdi

Annetuskaart sündis vabatahtlike abil. Kaardi illustratsioonide autor ja kujundaja on Maria Karolin. Tema sõnul oli harulduse kaardile saamine põnev väljakutse. “Nii pisikese ning tundmatu modelli tõetruult joonistamine üksnes foto põhjal nõudis püsivust, kuid õpetas palju selle tiivulise ning tema perekonna kohta,” tõdes ta.

Trükkimisega toetas ettevõtmist trükikoda Kroonpress. Kaardid on trükitud taimsetel õlidel põhinevate trükivärvidega väga madala süsinikujalajäljega paberile, kasutades vihmavett ning ainult taastuvatest ressurssidest toodetud elektrit.

Annetuskaarte saab osta Tartu loodusmajast ja ELFi kontorist või tellida posti teel veebilehelt www.elfond.ee/annetuskaart. Samadest kohtadest saab soetada ka varem valminud annetuskaarti ohustatud linnu, niidurüdi toetuseks. Valikus on viie, kümne ja kahekümne euro suuruse annetusega kaardid.

Scythris penicillata avastasid Saaremaal Kogulas Soome liblikateadlased 1994. aastal. Liigi määramisega oli tükk tegemist, lõpuks aitas selle kindlaks teha Rootsi lepidopteroloog Bengt Bengtsson, kes on selle sugukonna paremaid tundjaid maailmas. Esmakordselt kirjeldati Scythris penicillata’t Prantsusmaa Alpides 1900. aastal. Hilisema inimtegevuse tõttu oli sealne elupaik sedavõrd muutunud, et liblikat enam ei leitud.

ELF on liitunud annetuste kogumise hea tavaga: http://www.ngo.ee/annetamine

Head Uudised GoodNews