1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Doonorid ja Sõbrad
  4. AITA PÄÄSTA ELUSID I Verekeskuse verevarud on stabiilsed, kuid kõigi doonorite jätkuv panus on äärmiselt oluline
AITA PÄÄSTA ELUSID I Verekeskuse verevarud on stabiilsed, kuid kõigi doonorite jätkuv panus on äärmiselt oluline

AITA PÄÄSTA ELUSID I Verekeskuse verevarud on stabiilsed, kuid kõigi doonorite jätkuv panus on äärmiselt oluline

Regionaalhaigla verekeskus soovib tänada kõiki neid häid doonoreid, kes on ka eriolukorra ajal käinud verd loovutamas. Iga loovutatud veredoos aitab päästa kellegi elu ja on hindamatu väärtusega. Nüüd, kui Eesti haiglad on taastamas oma tavapärast töörütmi, on doonorite panus jätkuvalt äärmiselt olulise tähtsusega.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellepi sõnul on verekeskus saanud eriolukorra ajal tagada igale patsiendile just talle sobiva vere tänu aktiivsetele doonoritele. „Sellest nädalast liigutakse aga jõuliselt selles suunas, et taastada plaaniline ravitöö võimalikult suures mahus, mis omakorda tähendab ka suurenenud verevajadust,“ ütles Lellep.

COVID-19 haiguse leviku perioodil ja eriolukorra tingimustes on verekeskus rakendanud mitmeid töökorralduslikku muudatusi. Näiteks, kui varasemalt käidi verd kogumas väljasõitudel maakondades ja erinevates asutuses igal tööpäeval, siis nüüd tehakse seda oluliselt harvem – 2-3 korda nädalas. Selleks, et reguleerida doonorite tulekut vereloovutusele, võeti kasutusele online-broneerimissüssteem, mis võimaldab inimesel valida endale sobiva vereloovutuse koha ja kellaaja ning aitab seeläbi verekeskusel doonorite tulekut hajutada.

Vereloovutusruumis on doonorivoodid ja töökohad paigutatud üksteisest vähemalt kahe meetri kaugusele, lisaks eraldavad doonorite vereloovutuse voodeid sirmid. Täiendava meetmena nii turvalisuse tagamiseks kui nakkusohu vähendamiseks asetati registraatorite laudadele teisaldatavad kaitseklaasid.

Verekeskus ootab terveid ja haigussümptomiteta doonoreid verd loovutama Ädala tänavale ja suurendab lähiajal väljasõite ka erinevatesse Eesti maakondadesse. Praegu jääb Foorumi keskuses asuv DoonoriFoorum veel mõneks ajaks suletuks, kuid verekeskus loodab peagi ka selle doonorite jaoks taasavada.

Lisainfot Regionaalhaigla verekeskuse tegemiste kohta leiab nii verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee kui Facebooki leheküljelt „Doonorid ja Sõbrad“.

Head Uudised GoodNews