Avaleht Heategevus DOONORIPÄEV! Verekeskus ootab oma sünnipäeval Läänemaa inimesi doonoripäevale
DOONORIPÄEV! Verekeskus ootab oma sünnipäeval Läänemaa inimesi doonoripäevale

DOONORIPÄEV! Verekeskus ootab oma sünnipäeval Läänemaa inimesi doonoripäevale

VerekeskusPõhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Läänemaa inimesi, nii uusi kui ka püsidoonoreid, verd loovutama verekeskuse sünnipäeval, 16. mail kella 11.00-15.00 Haapsalu Kultuurikeskuses (Posti 2) toimuvale doonoripäevale.

„Verekeskus tähistab 16. mail oma 75. sünnipäeva. Nimelt teatas Vabariikliku Vereülekande Jaama peaarst Herman Paul Rossmann 16. mail 1941 haiglatele, et Vabariiklik Vereülekande Jaam on alustanud tegevust ning on võimalik saada verd transfusioonideks. Nii loemegi 16. maid vereteenistuse alguskuupäevaks. Loodud Vereülekande Jaamal oli 90 doonorit. Doonorite arv on võrreldes algusega enam kui kahesajakordistunud – 2015. aastal oli Regionaalhaigla verekeskusel 19 488 doonorit, kes tegid kokku 32 528 vereloovutust.

Terves Eestis oli mullu 34 640 doonorit ning 59 013 vereloovutust. 2015. aastal tehti Eesti haiglates kokku 18 687 patsiendile 80 101 erineva verekomponendi ülekannet. Meil on hea meel, et Rakvere inimesed on andnud olulise panuse meie verevarudesse ja inimelu päästmisel “ kirjeldas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste, lisades: „Oleme rõõmsad, et verekeskuse sünnipäevakuul on teater NO99 teinud suurepärase pakkumise kõigile doonoritele, kellel on võimalik doonorikaardi alusel osta teatri kõikidele maikuu etendustele 10 eurone  sooduspilet.

Kui me 21. aprillil  Haapsalus käisime siis külastas meie doonoripäeva 55 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 50 doonoril. „Meie verevarud said hea täienduse  – Haapsalust lahkusime üle 22 liitri hinnalise nestega. Ootame kõiki meie sünnipäevast osa saama ning loodame südamest, et meie kõigi jaoks tähtsal päeval on Läänemaa inimeste  aktiivsus suurem ning meie doonoripäeva külastab rohkelt heasoovlikke doonoreid,“ märkis dr Kullaste, lisades: „Verekeskusel on viimasel ajal nappinud reesusnegatiivset verd ning haiglad on palju tellinud ka A reesuspositiivsest verest valmistatud verekomponente, sestap on kõik endast ja teistest hoolivad inimesed väga oodatud head tegema ning meie verevarusid täiendama.“

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd. See moodustab kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest. Vere maht taastub kohe, vererakkude arv keskmiselt 72 tunni jooksul.

Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu.

Vereloovutusele tulles tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga