Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Regionaalhaigla A reesusnegatiivse grupi verevarud on ülikriitilised
Regionaalhaigla A reesusnegatiivse grupi verevarud on ülikriitilised

Regionaalhaigla A reesusnegatiivse grupi verevarud on ülikriitilised

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuses on kriitilise piirini langenud A reesusnegatiivse veregrupi varud. Sellega seoses palub verekeskus kõikide inimeste abi ja ootab kiiresti verd andma just selle veregrupiga doonoreid. Lisaks on oodatud vereloovutusele ka kõikide teiste veregruppide esindajad, sest ka neid napib.

Verekeskuse juhataja Ave Lellepi sõnul on praegu olukord, kus haiglatele väljastatakse rohkem verd, kui doonorid suudavad annetada. Lisaks peab verekeskus olema valmis erakorralisteks olukordadeks, kus patsiendi elu päästmiseks kulub palju doonorverd. „Hetkel on haiglates mitu patsienti, kes vajavad korduvalt vereülekandeid ja kelle elu sõltub just doonoritest. Verd loovutades saame anda oma panuse selle jaoks, et Eesti haiglate verevarud oleks piisavad ja abivajajatele tagatud sobiv doonorveri,“ lisas Lellep.

Verekeskus ootab terveid ja haigussümptomiteta doonoreid verd loovutama Ädala tänavale ja Ülemiste doonorikeskusesse. Lisaks korraldab keskuse väljasõidubrigaad väljasõite erinevatesse ettevõtetesse ja Eesti maakondadesse.

Hiljuti kaasajastas keskus doonorite valikukriteeriumeid ja piiranguid – nüüd saavad vereloovutusele tulla ka doonorid, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid või antidepressante. Piirangutega saab tutvuda verekeskuse kodulehel.

Verekeskuse esindaja sõnul ei ole vereloovutusel enam takistuseks ka COVID-19 vastu vaktsineerimine – kõikide Eestis kasutusel olevate vaktsiinidega on vereloovutamine lubatud, kui enesetunne on hea ja kõrvaltoimed ei esine.

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud, vähemalt 50 kilo kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat. Kahe vereloovutuse vahe on minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva. Täiendavat infot leiab verekeskuse kodulehelt, kus saab vereloovutusele ka aja broneerida.