Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Saarlasi oodatakse selle aasta esimestele doonoripäevadele
Saarlasi oodatakse selle aasta esimestele doonoripäevadele

Saarlasi oodatakse selle aasta esimestele doonoripäevadele

Doonorid-ja-SõbradPõhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 15. jaanuaril kella 13-18 ning 16. jaanuaril kella 10-14 Kuressaare Kultuurikeskuses (Tallinna 6) toimuvatele doonoripäevadele, et kõik abivalmid ja sooja südamega saarlased saaksid teha kõigile abivajajaile selle aasta esimese hindamatu kingituse.

„Meil on hea meel  sellest aastast pea igakuiselt Saaremaal doonoripäeva korraldada, sest saarlased on meid alati sõbralikult ja sooja südamega vastu võtnud ning doonoripäevadel rohkelt heategusid teinud. Suur-suur tänu neile selle eest!“ sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse tootmisjuht dr Erna Saarniit, toonitades: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on taas väga oodatud head tegema ning eriliselt oodatud on 0, A ja B negatiivse veregrupi doonorid!“

Viimati käidi Kuressaares mullu enne jõule 21. ja 22. detsembril, mil verd loovutas 170 doonorit ning verevarud täienesid enam kui  76 liitri hinnalise verega.

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada. Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

Lisainfot saab ka verekeskuse kodulehelt ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad“.

Kommentaarid