1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse: suurendame sel aastal toiduabi jagamiste arvu
Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse: suurendame sel aastal toiduabi jagamiste arvu

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse: suurendame sel aastal toiduabi jagamiste arvu

Tänasel sotsiaalministeeriumi ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu kohtumisel KOV juhtide ja sotsiaalosakondade juhatajatega arutati COVID-19 olukorda hoolekandeasutustes ning sotsiaalkindlustusamet ja terviseamet andsid ülevaate toest COVID-19 ennetamisel hoolekandeasutustes. Sotsiaalministeerium selgitas omavalitsustele lähinädalate vaktsineerimise plaane. Samuti anti ülevaade toiduabi uuest korraldusest.

Sel ja järgmisel kahel nädalal on fookus hooldekodude vaktsineerimisel ning riskirühma kuuluvate ehk üle 70-aastaste ja teatud diagnoosidega inimeste vaktsineerimisega alustatakse hiljemalt veebruarikuu jooksul, kui Eestisse jõudvad vaktsiinikogused seda võimaldavad. Elutähtsa teenuse osutajad ja teised kõrge nakkusriskiga omavalitsuste töötajad saavad võimaluse vaktsineerimiseks COVID-19 haiguse vastu teise kvartali lõpus. Erandina võimaldatakse varasemas järgus vaktsineerimist riskirühmadega otseselt kokku puutuvatele töötajatele, näiteks koduhooldustöötajatele.

„Hooldekodud on ministeeriumi jaoks vaieldamatult prioriteetne valdkond, sest nende tegevuse kvaliteedist ja suutlikkusest sõltub paljude inimeste heaolu ja turvalisus,“ ütles sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse. „Kogu senise kriisi vältel on olnud väga palju väljakutseid ning soovin hooldekodude töötajaid ja elanikke tunnustada tehtud jõupingutuste eest. „Vaktsineerimine pakub vajalikku kaitset ja võimalust naasta kiiremini tavapärase töökorralduse juurde ja kutsun üles tegema ettevalmistusi vaktsineerimiseks, juhindudes selleks antavatest suunistest ning panustades, et kõik hoolekandeasutuste töötajad ning elanikud kasutavad võimalust vaktsineerimiseks.“

„COVID-19 kriisi ületamiseks ja vaktsineerimiskava elluviimiseks on vajalik ka kohalike omavalitsuste panus ja koostöö. Leppisime koosolekul kokku, et tõhustame infoliikumist ja kommunikatsiooni seoses COVID-19 vaktsineerimiskavaga. Vaktsineerimiskavaga seotud informatsioon on vajalik viia lähemale kohalikesse omavalitsustesse, kes saaksid infot elanikonnale paremini jagada oma linna- ja vallalehtedes ning kohalikes meediumites,“ ütles Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei.

Trei sõnul on vaktsineerimise teavituse osas liit juba varasemalt pakkunud abi kommunikatsiooni vahendamiseks kohalike omavalitsusteni, sest oluline on, et eesliinil töötavad inimesed saaksid võimalikult kiiresti vaktsineeritud, eriti just sotsiaalhoolekandega tegelevad inimesed, kes omavad tihedat kokkupuudet eakatega.

Sotsiaalministeerium tutvustas kohalikele omavalitsustele ka sotsiaalministeeriumis valmivat toidu päästmise tegevuskava ning toiduabi jagamise korraldust 2021. aastal. Valitsus toetas eelmise aasta detsembri alguses sotsiaalministeeriumi ettepanekut alustada Euroopa Komisjoniga läbirääkimisi, et taotleda REACT-EU vahenditest aastateks 2021-2023 puudust kannatavatele inimestele toiduabi ostmiseks ja jagamiseks lisavahendeid 4,5 miljonit eurot.

Rait Kuuse sõnul pööratakse eraldi tähelepanu toiduabi andmisele inimestele, kes kriisi tõttu on suuremas hädas kui tavaliselt. „Selleks suurendame sel aastal toiduabi jagamiste arvu. Loodame, et seegi on vajalikuks ja tõhusaks abiks inimestel üle kogu Eesti. Hea koostöö omavalitsustega on mõlemas teemas ülioluline ning rõõmustan, et meil on siin konstruktiivne suhtumine,“ lisas Kuuse.

Eesmärk on 2021. aastal jagada toiduabi senise kahe korra asemel vähemalt neli korda aastas. Samuti on plaanis toiduabile eraldatud rahalist mahtu suurendada enam kui poole võrra. Sellise tihedusega toidupakkide jagamine eeldab senise hea koostöö jätkumist kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajate, Toidupanga ja tema partneritega. Toiduabi jagamist alustatakse 22. veebruarist 2021.

„Toiduabi jagamiseks lisavahendite leidmine on kohalikele omavalitsustele hea uudis, sest koroonakriisi tõttu on paljud kaotanud oma töö ning võib arvata, et vajadus toiduabi järele kasvab. Koostöös Toidupanga ja tema partneritega saavad kohalikud omavalitsused lisaraha abil kahtlemata leevendada paljude perekondade või üksikisikute rasket olukorda. Koosolekul puudutasime ka raske ja sügava puudega laste tugiteenuste üleandmist kohalikele omavalitsustele ning selles osas on omavalitsuste valmisolek selle aasta algusest teenust korraldama hakata ning vajalik Euroopa Sotsiaalfondi 20 miljoni eurone rahastus olemas,“ lisas Jan Trei.

Alates 1. jaanuarist 2021 saavad puudega lapsed lapsehoiu,- tugiisiku- ja transporditeenuseid vaid oma kohaliku omavalitsuse kaudu. Teenuste rahastamine Euroopa Sotsiaalfondi toel on alates 1. jaanuarist üle antud kohalikele omavalitsustele.

Kohtumisest võtsid osa sotsiaalministeerium, sotsiaalkindlustusamet, terviseamet, Eesti Linnade ja Valdade Liit ning kohalike omavalitsuste esindajad.

Head Uudised GoodNews