Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad ÜLESKUTSE! Verekeskus vajab väga 0 reesusnegatiivset doonorverd
ÜLESKUTSE! Verekeskus vajab väga 0 reesusnegatiivset doonorverd

ÜLESKUTSE! Verekeskus vajab väga 0 reesusnegatiivset doonorverd

Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0 reesusnegatiivsete doonorite abi, kuna hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kes vajavad erinevate verekomponentide ülekandeid.

Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele. 0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

„Seetõttu on 0 reesusnegatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne. Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0 reesusnegatiivse veregrupiga veretooted. Seetõttu vajame täiendavalt doonorite abi,“ selgitab verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit.

Verekeskus Ädala tänaval ning DoonoriFoorum Narva mnt 5 on täna, neljapäeval avatud kella 19ni ning homme, reedel on verekeskus avatud kella 8-16 ja DoonoriFoorum kella 11-16.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”

Kommentaarid