Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad VEREKESKUS KUTSUB! Verekeskus ootab Paide doonoreid homme doonoripäevale
VEREKESKUS KUTSUB! Verekeskus ootab Paide doonoreid homme doonoripäevale

VEREKESKUS KUTSUB! Verekeskus ootab Paide doonoreid homme doonoripäevale

Doonorid ja Sõbrad5Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Paide doonoreid teisipäeval, 26. aprillil kella 10.30–15.00 Paide Kultuurikeskuses toimuvale doonoripäevale. Verekeskus vajab kõikide veregruppide verd, sest seoses haiglate järsult tõusnud vajaduse ja doonorite vähenenud aktiivsusega on verevarud, eriti reesusnegatiivse vere osas jäänud väikseks. Eriti oodatud on 0-reesusnegatiivsete doonorite veri, kuid oodatakse ka teiste veregruppide doonoreid ja esmaseid vereloovutajaid!

Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul on viimasel ajal suurenenud haiglate doonorivere tarbimine ja seda just reesusnegatiivse vere osas, mis omakorda on verekeskuse varusid oluliselt vähendanud: „Seetõttu oleme saatnud doonoritele kutseid, palvega tulla ühe või teise veregrupi osas vereloovutusele.“

Dr Riin Kullaste tänab tublisid Paide doonoreid: „Paide inimesed on korduvalt tõestanud, et nad on suure südamega inimesed ning igati väärt kandma Paide uhket tiitlit „Eestimaa süda“. Paides korraldatud doonoriüritused on alati olnud rahvarohked. Viimati olime Paides 15. märtsil, mil tehti 96 vereloovutust (neist esmaseid doonoreid 7) ning koguti üle 43 liitri hinnalist verd.“

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada.

Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga