Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Doonorifoorum tähistab juubelit
Doonorifoorum tähistab juubelit

Doonorifoorum tähistab juubelit

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse avas kümme aastat tagasi Tallinna kesklinnas Foorumi keskuses Doonorifoorumi ja tähistab 14. veebruaril sünnipäeva, kus osaleb ka tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Verekeskuse juhataja Riin Kullaste sõnul oli Doonorifoorumi eesmärk teha vereloovutus doonoritele võimalikult lihtsaks ja vähem aeganõudvaks. Paljude Euroopa riikide verekeskused on avanud suuremates linnades just kesklinnas vereloovutuskohad, mis tegutsevad juba aastaid ning on tõestanud vajalikkust ja efektiivsust. Idee realiseerimiseks Tallinnas tehti tihedat koostööd Eesti Doonorite Seltsiga.

Koha valikul lähtuti doonorite ootustest ja vajadustest, sh ligipääs ühistranspordiga ja parkimisvõimaluste olemasolu, ning investeeringu suurusest. Kullaste kinnitusel vastasid Foorumi keskuse ruumid nii doonorite kui ka verekeskuse nõudmistele kõige paremini. Foorumis on doonorite oote- ja registreerimisruum, kaks meditsiinilise läbivaatuse tuba, kuue kohaga vereloovutusruum ning ruumid materjalide varudele ja personalile.

Doonorifoorumi sihtrühmaks on kesklinnas töötavad ja õppivad või igapäevastes liikumistes kesklinna läbivad doonorid. Kullaste selgitab: „Kuna ligi 70 protsenti verekeskuse doonoritest on vanuses 18-34 ja kesklinna äripiirkonna inimesed on suures osas samas vanuserühmas, on asukoht selleks igati soodne.“

Sikkut tunnustab Doonorifoorumi töötajaid ja kõiki doonoreid: „Eestis on aastas tuhandeid inimesi, kelle elu ja tervis sõltub otseselt veredoonorite panusest.“ Ministri sõnul väärivad doonorid ühiskonnas esile tõstmist ja tänamist sagedamini kui vaid pidupäevadel. „Olen seda meelt, et Eesti ühiskond on seda tugevam ja hoolivam, mida enam on meil inimesi, kes vabast tahtest, kasu saamata, tulevad teistele appi. Veredoonorlus on üks viis aidata neid, kellel seda abi väga vaja,“ märgib Sikkut, kes on ka ise doonor.

Doonorifoorumit on külastanud üle 16 000 doonori, kes on teinud üle 88 500 vereloovutuse. Verekeskuse aasta vereloovutustest tuleb 29 protsenti Doonorifoorumist.

  1. jaanuarist töötab Doonorifoorum uute lahtiolekuaegadega: E, R 9-16 ja T-N 10-18.