Avaleht Heategevus HEADE INIMESTE TEOD VÄÄRIVAD TUNNUSTAMIST! Milline on olnud Sihtasutus Kadunud vabatahtlik töö Saaremaal?
HEADE INIMESTE TEOD VÄÄRIVAD TUNNUSTAMIST! Milline on olnud Sihtasutus Kadunud vabatahtlik töö Saaremaal?

HEADE INIMESTE TEOD VÄÄRIVAD TUNNUSTAMIST! Milline on olnud Sihtasutus Kadunud vabatahtlik töö Saaremaal?

Sihtastus Kadunud juht Aare Rüütel jagas oma Facebookis postitust kokkuvõtet enda kuust Saaremaal. “Kohe esimese päeva õhtul alustasime Kuressaare haigla EMO kollaste telkide valvega, vabatahtlikke oli Saaremaa valla lehel registreerinud 73. Tänaseks on meid 140,” kirjutas ta 17. aprillil.

Heade inimeste head teod väärivad tunnustamist! Aitäh kõikidele vabatahtlikele ka heade uudiste portaali toimetuse poolt!

Avaldame postituse:

Vaprad

Täna on minu Saaremaale tulekust täpselt kuu. Allpool on meie kuust kokkuvõte. Kohe esimese päeva õhtul alustasime Kuressaare haigla EMO kollaste telkide valvega, vabatahtlikke oli Saaremaa valla lehel registreerinud 73. Tänaseks on meid 140.

Erinevate mudelite kohaselt on kriis Saaremaal oma tippu saavutamas järgmisel nädalal. Kõige selgema kirjelduse, mida olen lugenud sellest kriisist, on kirjutanud Eero Epner loos „Nemad kaitsevad meid“: https://levila.ee/tekstid/nemad-kaitsevad-meid/?fbclid=IwAR2Y7-uXjsHc_Ef5MW-cxO10vJMO3_VX6p8craxD_g5P5cGZqyDaCfPiKZU See väga hästi kirjutatud pikk lugu on pühendatud medtöötajatele. Kuid ma olen täies veendumuses, et samaväärselt kõlab Eero Epneri lugu kõigile neile, kes on Saaremaa kriisikoldes vabatahtlikult tulnud appi, sest ma ei leia seda lugedes suurt vahet õdede ja meie meeste ja naiste, kes märtsis vabatahtlikult tulid hooldekodudesse appi ja covid+ diagnooside ilmnemisel kodude elanike seas jäid ning käivad regulaarselt abis tänaseni. Hirm nähtamatu viiruse ees ja surmadest suurem armastus aidata iseloomustab mitte ainult meie seitset vabatahtlikult alustanud hooldajat vaid kõiki vabatahtlikke meie seast, kelle kuu aja tegevustest olen allpool kirjutanud rahuliku kokkuvõtte. Siin see on.

Ajavahemikul 17.03 – 01.04 valvasime Kuressaare haigla EMO telke, kuni pandi üles armee välihaigla. Valvamisele kulus ajaliselt 16 ööd ehk 192 tundi ja erinevatel öistel tundidel valvasid kokku 20 vabatahtlikku: Hannes Turja, Ingmar Pill, Sander Lõhmus, Heikko Raudsepp, Rasmus Tüüts, Anton Tomson, Mario Laul, Kristin Tärn, Erkki Tamsalu, Maris Tuuling, Sirli Tooming, Sergei Stepanov, Helina Pärn, Kaja Õispuu, Marko Õue, Monika Raud, Marek Väli, Hille Tänak-Helde, Henno Rüütel, Fred Veldermann.

Alates 18.03 asusime otsima hooldekodudesse Südamekodu ja Saaremaa Valss vabatahtlikke hooldajaid, abitöölisi ja koristajaid. Meie vabatahtlike seast käisid Saaremaa Valsis ja kolm päeva Südamekodu kõrval operatiivselt avatavas Kriisikodus covid+ haigetele voodeid kokku panemas, haigeid ja nende isiklikke asju uuele karantiinpinnale ümber kolimas 10 vabatahtlikku: Mari Ausmees, Heikko Raudsepp, Mario Laul, Marek Mägi, Sander Teras, Anton Tomson, Triin Merisalu, Kairi Saar, Helina Pärn, Merlin Vares. Hooldajatena on meie vabatahtlikke, kes märtsi keskel appi läksid, täna Saaremaa Valss hooldekodus graafikupõhiselt ja aprillist ajutiselt tööle vormistatuna abiks 3: Mare End, Marko Põder ja Triin Prei ning Südamekodus/Kriisikodus 4: Merlin Vares, Kairi Saar, Helina Pärn ja Sander Teras. Kokku 7 vaprat!

Alates 18.03 on koduõppele jäänud ja arvutit mitteomavatele lastele 5 vabatahtlikku Anton Tomson, Ingrit Räim, Talis Kirs, Marek Väli, Jaanus Mägi transportinud üle saare kodudesse valla IT osakonna poolt korrastatud arvuteid, sh lisaks vallale MTÜ Meelespea ja Tiit Tilk poolt kogutud ja annetatud arvuteid.

20.03 kaardistasime OPEROG staabiga ära haigete kiirabiga transpordi saarelt mandri haiglatesse duubeldamise võimekuse mandri erakiirabibrigaadide abil ja esitasime ülevaate Kuressaare haiglale ning Saaremaa eriolukorra päästestaabi juhile.

Alates 21.03 on vabatahtlikud abiks valla haridus- ja noorsootöö ning sotsiaalosakonnale ja noorsoopolitseile, et üheskoos patrullides teha selgitustööd noorte kogunemiskohtades. See tegevus kestab tänaseni igapäevaselt, patrullides kasutame raadiosidet. Meie vabatahtlikest on aktiivselt patrullimisest osa võtmas 6 vabatahtlikku: Mario Laul, Kristin Tärn, Marek Väli, Jaak Torri, Jaanus Mägi, Talis Kirs ning noorsootöö poolt aktiivselt vabatahtlikult 7: Anneli Meisterson, Lindia Lallo, Kristin Lauri, Marii Pregel, Renat Ränk, Lii Vanem, Pille-Riin Laaneväli.

22.03 alustasime riigiportaalist eesti.ee/pakunabi ettevõtjate poolt abipakkumistest kokkuvõtete tegemist ja nende edastamist, abiks OPEROG staabist Annika Tellissaar ja Mari Lood.

23.03 valmistasime ette vajadusel Kuressaare Toidupangale ja laste ning eakate sooja toidu kojukandele duubeldatud abi osutamise plaani.

26.03 realiseerisime ennelõunal meile saabunud Leisi VPK vabatahtliku päästja ja OPEROG Saaremaa otsija Silvar Mehiku idee valmistada heliklipp teavitustööks ja seda kasutada avalikes kohtades drooni kõlaritest ette mängimiseks. Koostöös Päästestaabi, politsei, vallavanema ja Kadi Raadioga oli klipp sama päeva kella 17-ks salvestatud. Klipi kohta läks välja vallast pressiteade ja seda on võimalik kasutada lisaks avalikes kohtades viibivate inimeste 2+2 reegli teavitamisest droonidele lisaks raadios, kaubanduskeskuste avatud toidukauplustes jm sarnastes kohtades, samuti sotsiaalmeedia kaudu ning levitada sarnast tegevust mandrile. 27.03 saime droonidelt heliklipiga teavitamise ERR ja Saarte Hääle ning 28.03 Kanal 2 Reporteri uudistesse.

28.03 käisin Kuressaare Pereraadio hommikusaates rääkimas vabatahtlike tegemistest Saaremaa kriisistaabis.

29.03 alustasime online avatud kaardikeskkonna koostamist kohalike kaupluste, mänguväljakute, pangaautomaatide ja matkaradade kihtidega politseile mandrilt abiks saabunud täiendavatele politseipatrullidele ja neid abistavatele Kaitseliidu vabatahtlikele piirkondades kiiremaks orienteerumiseks. Selles aitasid meie vabatahtlikud Jaanus Mägi ja Maarika Saks töövälisel ajal vallavalitsusest ning Monika Raud ja Kaisa Kaljuma OPEROG staabist. Ligipääsu kaardikihtidele andsime üle 31.03.

02.04 alustasime organiseerimist 03.04 pensionipäevaks pangaautomaatide juurde vabatahtlike valve teavitustöö tegemise eesmärgil 2 meetrise vahemaa hoidmise kohta pensioniraha väljavõtjatele. Saime kaetud kõik 15 ATM punkti üle Saaremaa ja Muhu, inimesed hoidsid kenasti maha joonistatud joonte järgi vahet. Tegevuses üle Saaremaa ja Muhu oli kokku 24 vabatahtlikku: Sander Teras, Triin Merisalu, Silja Pauts, Ellen Nossenko, Marek Väli, Kaja Õispuu, Aare Püüa, Juta Kaljumäe, Jaak Torri, Fred Veldermann, Reelika Kann, Anneli Nairis, Jaanus Mägi, Pille Maripuu, Rasmus Tüüts, Aivi Auga, Raul Koppel, Raili Nõgu, Mari Ausmees, Toomas Raun, Tuuli Pärtel, Kaidi Ottis, Krisela Uussaar, Tiit Aavik.

03.04 saime OPEROG Tallinna ühe piirkonnajuhi Marko Laigna abiga Tallinnas ostetud ja trükikotta toimetatud arvestava koguse uusi helkurveste, millele trükiti OPEROG logod ning 07.04 toimetas Marko valmis vestid ja reklaamifirmas valmis trükitud uued OPEROG autokleepsud Tallinnas ML Transpordi veoautole, kes valla kriisistaabile on abiks kauba transportimisel ja meie vabatahtlikele uus varustus jõudis 07.04 Saaremaale.

05.04 alustasime sotsiaalmajade elanike teavitamiseks patrullimisega piirkonnas Voolu tn – Kopli tn – Tooma pood Smuuli tänaval – mini Rimi pood Kihelkonna maanteel. Aeg-ajalt on tulnud teha politseile väljakutseid 2+2 reegli rikkumisel, teavitustööd aitab lihtsustada raadioside kasutamine ja vabatahtlike autodel kasutatavad valla kriisistaabi kirjadega märgid, OPEROG kirjaga helkurvestid ja autokleepsud. Patrullimine jätkub ja selles on osalenud erinevates vahetustes tänaseks kokku 12 vabatahtlikku: Jaanus Mägi, Mario Laul, Angela Nairis, Fred Veldermann, Heikko Raudsepp, Kaja Õispuu, Talis Kirs, Marek Väli, Raili Nõgu, Reelika Kann, Hannes Turja, Triin Merisalu.

08.04 pöördusime palvega meie vabatahtlike poole OPEROG ja Kadunud sotsiaalmeedia lehtedel, et meile saadetaks kontaktivabu termomeetreid elutähtsatel kohtadel inimeste kehatemperatuuri mõõtmiseks. Peale pühi saabus postipakkidega Tartust, Tallinnast, Kehrast, Mustlast, Orissaarest ja käest-kätte Kuressaarest kokku 15 kontaktivaba termomeetrit. Jaanus Mägi ja Marek Väli varustasid termomeetrid uute patareidega ja tegid kontrollmõõtmised ning termomeetrid andsime 16.04 üle valla sotsiaalosakonnale jagamiseks saare kaheksale sotsiaalmajale, valvelasteaiale, perekodule ja koolide sööklatele, kus valmistatakse kojukande sooja toitu lastele ning eakatele.

10 ja 11.04 kinnitasime Kuressaare erinevates kortermajade elamurajoonides Smuulis, Ida-Niidus, Marientalis, Kudjapel, kesklinnas kortermajade trepikodadesse eakatele ja peredele mõeldud elutähtsate telefoninumbritega infolehti sooja toidu ning toidu- ja apteegikaupade koju tellimiseks, lasteabi ning turvakodu numbritega. Infolehed kujundas Pille Maripuu ja üles aitasid panna Dagmar Soosaar, Marek Väli, Anu Tanila, Jaanus Mägi, Jürje Koert, Rita Alt, Reelika Kann, Kaja Õispuu ja Monika Raud, kokku 10 vabatahtlikku.

13.04 alustasime Kuressaare haigla operatiivstaabi poolt kasutada antud Päästeameti renditud autoga mandrilt appi saabunud hooldajate igapäevast transporti Kriisikodusse, vabatahtlikuks autojuhiks Rasmus Tüüts.

16.04 andsin intervjuu vabatahtlike tegevusest Saaremaa kriisistaabis ETV+ venekeelses hommikusaates Kofe+.

Lisaks oleme kuu aja jooksul aidanud mitmete ühekordsete ülesannete abistamisel, mille kohta abiküsimused vallast on laekunud palvega aidata mõne tunni pärast ja millega me oleme saanud hakkama, saades võimaluse testida meie operatiivset sms-teavituse süsteemi ning meie vabatahtlike valmisolekut kohe reageerida. Nii on meie vabatahtlikud operatiivselt abistanud ühe korra sooja toidu kojuveol Mario Laul abiga, Kihelkonna kiriku töötegijatele valla poolt antud kaitsemaskide viimisega Timmo Saarestik abiga, kauba mahalaadimisel Kuressaares vallavalitsuse majas Hannes Turja, Jaanus Mägi, Angela Nairis, Rasmus Tüüts, Lelet Aavik-Part, Jürgen Part ja Tiit Jürgenstein abiga. Kogusime ja viisime Kriisikodule 12 purki kodumett Epp Petrov ja Jaanus Mägi abiga, hoidsime inimeste arvu ja järjekorda toidukaupluses mini-Rimi Kihelkonna maanteel Jaak Torri ja Triin Merisalu abiga.

OPEROG staabis aitavad lisaks minule kõiki asju korraldada Saaremaal kohapeal Jaanus Mägi, Monika Raud ja Jürje Koert. Teised staabi koosseisu liikmed asuvad laiali Eestis Tallinnas ning Tallinna lähedal Tabasalus, Jüris ja Peetris, Tartus ning Elva lähedal Peedul, aidates arvuti teel kaugtööna. Kaartidega tegelevad Kaisa Kaljuma ja Monika Raud, graafikutega Jürje Koert, Monika Raud ja Helina Rassel, operatiivseid sms-teavitusi saadavad Kaisa Kaljuma, Jaago Pääsik, Helina Rassel ja Annika Tellissaar, ettevõtjate pakutavast abist aitavad kokkuvõtteid teha Annika Tellissaar ja Mari Lood. Kogu meie vabatahtlike tegevus Saaremaal on jagatud staabi juhtimises Kristlin Kõrgesaare, Peeter Kaareti ning OPEROG Lõuna piirkonnajuhi Hindre Kabraliga valmisolekuks operatiivselt ettevalmistamist võimaldaval kujul alustada sama mudeliga mõnes teises Eesti piirkonnas, kui kohalikul tasandil tekib nakkuskolle, milles vajatakse vabatahtlike koordineerimist ja vabatahtlike abi.

Ma tänan SA Kadunud OPEROG poolt meie toetajaid – Veronica Leibur, OPEROG Läänemaa piirkonna juht saatis meile oma varudest 40 kaitsemaski! Johannes Saar, Digiekraanid OÜ tegevjuht ja meie partner kadunud laste kiirteavituste avaldamisel digitaalsetel ekraanidel, saatis meile 200 kaitsemaski! President Kersti Kaljulaid annetas 18. märtsil SA-le Kadunud oma esimese palgatõusu lisa, 500 eurot! Ja Martin Varrand algatas kokkuleppel vallaga ettevõtte Betsafe heategevuskampaania Saaremaa vabatahtlike toetuseks, annetades SA-le Kadunud kriisiabiks 5000 eurot, millega me saame katta vabatahtlike kulusid kütusele, toidule ja varustusele! SUUR AITÄH teile!

Isiklikult ma tänan Anu Püüa, Mare End, Jaanus Mägi, Monika Raud ja Mare Mägi, kes on märtsi lõpust hoolinud sellest, et ma ei peaks nakkuse ajal korterist välja minema ja aidanud mind sooja toidu ja sooja südamega!

Selline oli meie esimene kuu. Ükski neist kirjeldatud asjadest ei ole paremuse poole liikunud iseenesest. SUUR AITÄH KÕIGILE, kes kõike seda käigus hoiavad!
Saaremaa ei anna alla!

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga