Avaleht Heategevus Naiste tugikeskused ja McDonald’s kutsuvad üles toetama perevägivalla ohvreid
Naiste tugikeskused ja McDonald’s kutsuvad üles toetama perevägivalla ohvreid

Naiste tugikeskused ja McDonald’s kutsuvad üles toetama perevägivalla ohvreid

Foto: Anna Lutter

Naiste tugikeskused ja McDonald’s kutsuvad eestimaalasi üles toetama täna tähistatava ülemaailmse naistevastase vägivalla vastu võitlemise päeval lapsi, kes on pidanud kannatama perevägivalla all.

15 aastat tagasi 25. novembril Tartus avatud Naiste tugi- ja teabekeskuse juhataja Pille Tsopp-Pagani sõnul piisab riigi poolt perevägivalla vastu võitlemiseks eraldatud vahenditest vaid esmatasandi teenusteks nagu majutus ning esmane kriisinõustamine.

„Muud tegevused nagu teraapia, juriidiline ja psühholoogiline nõustamine jäävad rahalise abita ja sõltuvad heade inimeste ja ettevõtete toest,“ sõnas ta.

15. sünnipäeva eel tõdeb varjupaiga juhataja, et õnneks on meie ühiskond hakanud seda probleemi üha enam teadvustama ja ka erinevad koostööpartnerid on leidnud tee nendeni, ühena nendest McDonald’s restoranid, kus novembri lõpuni kestab heategevuskampaania McHappy Day.

Keskuse juhataja sõnul on vägivalla tunnistajaks olnud lapsed tegelikult ohvrid, kes vajavad väga, et neid selles rollis märgataks ja aidataks.

„Vägivaldsetest peredest pärit lapsed tunnevad end sageli väärtusetutena ja kahjuks näitab kurb statistika, et sellistest peredest pärit lapsed üritavad lausa kuus korda sagedamini teha enesetappu, kui näiteks nende eakaaslased,” ütles Tsopp-Pagan.

Keskuse juhataja sõnul on just turvatunne ja ka erinevad teraapia lahendused, mida tugikeskuste süsteem nendele lastele pakkuda saaks.

„Meie kogemus näitab, et iga laps reageerib vägivalla pealt nägemisele erinevalt, sõltuvalt tema temperamendist, toimetulekuoskustest, arengutasemest ja toetussüsteemist. Väga levinud on ärevustunne, mis võib takistada neid koolis edasijõudmast, nad võivad käituda agressiivselt. Mõned lapsed kardavad magama jääda või üldse koju minna. Võimalus rääkida nendest asjadest professionaaliga on neile suureks abiks,“ tõdes ta.

Kõikidel inimestel on võimalik anda oma panus ja  toetada Tartu, Tallinna, Pärnu ja Jõhvi tugikeskuseid, ostes McDonald’s restoranidest novembrikuus toimuva McHappy Day kampaania raames 1,50 eurot maksev kampaania käepael. Kogu käepaelade müügist saadud tulu suunatakse nende laste abistamiseks, kes on pidanud kokku puutuma perevägivallaga.

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon on naiste ja tüdrukute vastu suunatud vägivalla nimetanud kõige laialt levinumaks, järjepidavamaks ja muserdavamaks inimõigusute rikkumiseks meie tänases maailmas. Alates 1999. aastast peetakse üle maailma 25. novembril naistevastase vägivalla vastu võitlemise päeva.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga