1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Doonorid ja Sõbrad
  4. Verekeskus kutsub rakverelasi maikuus doonoripäevale
Verekeskus kutsub rakverelasi maikuus doonoripäevale

Verekeskus kutsub rakverelasi maikuus doonoripäevale

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Paide doonoreid neljapäeval, 25. mail kella 10.30–15.00 Paide Kultuurikeskuses (Pärnu 18) toimuvale doonoripäevale.

„Meil on hea meel igakuiselt  Eestimaa südames Paides doonoripäeva korraldada, sest järvamaalased on meid alati sõbralikult ja sooja südamega vastu võtnud ning nii doonoripäevadel kui ka doonoritelkides rohkelt heategusid teinud.“ sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp, toonitades: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema ning eriliselt oodatud on 0, A ja B negatiivse veregrupi omanikud!“

Peatselt algab ka kauaoodatud suvi ühes meie rõõmsate kollaste doonoritelkidega. Ka tänavu tuuritavad doonoritelgid egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Telgituur kestab 28 päeva. Doonoritelkide tuuri avalöök on Pärnus, kus 23. ja 24. mail ootavad Pärnu Haigla veretalituse inimesed lahkeid pärnakaid kollastesse doonoritelkidesse kevadistele heategudele. Edasi jõuavad telgid 12.-13. juunil Tallinna, mil Regionaalhaigla verekeskus paneb telgid püsti Vabaduse väljakule. Pärast Tallinna jõuavad telgid Rakverre, Keilasse, Haapsallu, Paidesse, Viljandisse ja Raplasse ning telgisuvi lõppeb 13. ja 14. septembril Tartus. Paide Kultuurikeskuse juures on telgid püsti juuli lõpus 24.-26. juulil. Doonoritelkide tuuriga aitab kursis olla kampaanialeht www.doonoritelgid.ee.

Viimati olime Paides doonoripäevaga 25. aprillil ning siis külastas meid kogunisti 97 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 87 doonoril ja kogusime ligi 40 liitrit hinnalist nestet. „Loodame, et seekord on endast ja teistest hoolivaid Järvamaa inimesi samuti rohkesti!“ lisas Lomp.

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada. Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”.

Head Uudised GoodNews