Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Verekeskus vajab 0-, A- ja B-reesusnegatiivsete doonorite abi!
Verekeskus vajab 0-, A- ja B-reesusnegatiivsete doonorite abi!

Verekeskus vajab 0-, A- ja B-reesusnegatiivsete doonorite abi!

Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0-, A- ja B-reesusnegatiivsete doonorite abi.

Hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis patsienti, kes vajavad nimetatud gruppide verest valmistatud verekomponentide ülekandeid. Verekeskus ootab doonoriks nii regulaarselt verd loovutavaid doonoreid kui ka neid inimesi, kes pole varem doonorid olnud või kelle vereloovutused on jäänud aastate taha.

Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0-, A- ja B-reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele ning verekeskus on nende veregruppide doonoritele aktiivselt kutseid saatnud. Paraku on meie verevarud enne pikki pühi ikkagi napid. 0-reesusnegatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 protsenti Eesti elanikkonnast. Tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ja olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

„Seetõttu on 0-reesusnegatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne. Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0-reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0-reesusnegatiivse veregrupiga veretooted. Lisaks on suur vajadus A- ja B-reesusnegatiivsele verele,“ selgitab verekeskuse juhataja Riin Kullaste.

24., 25., 26. ja 31. detsembril ning 1. jaanuaril on verekeskus ja Doonorifoorum suletud. Verekeskus Ädala tänaval ja Doonorifoorum Narva mnt 5 on täna ja homme avatud kella 11-19 ning reedel kella 18. Verekeskus ja Doonorifoorum on avatud ka 22. detsembril kella 10-15. Dr Kullaste rõhutab: „Kes ei jõua tulla vereloovutusele enne pühi, on väga oodatud seda tegema ka 27. ja 28. detsembril ning ka uuel aastal alates 2. jaanuarist.“

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”.