Avaleht Heategevus ABI ON SAANUD ÜLE 14 000 PERE I Maxima kesklao esimesed annetused Toidupangale: 350 kilo puu- ja juurvilju
ABI ON SAANUD ÜLE 14 000 PERE I Maxima kesklao esimesed annetused Toidupangale: 350 kilo puu- ja juurvilju

ABI ON SAANUD ÜLE 14 000 PERE I Maxima kesklao esimesed annetused Toidupangale: 350 kilo puu- ja juurvilju

Mullu novembrist Toidupangaga regulaarsele koostööle asunud Eesti üks suuremaid jaekette alustas sellest nädalast toidu annetamist ka oma logistikakeskusest. Maxima keskladu on esimestel päevadel annetanud juba ligi 350 kilo puu- ja juurvilju. Kokku on jaeketi viimase poole aasta annetustest abi saanud üle 14 000 pere.

„Meil on väga hea meel, et jõudsime nüüd koostöös Toidupangaga järgmisele tasemele, kus me saame ligi 60 kaupluse kõrval annetada toitu ka meie kesklaost. Seal on korraga annetatavad kogused kaupluste omast oluliselt suuremad. See on väga suur samm, et aidata veel suuremat hulka abivajajaid,“ lausus Maxima Eesti tegevjuht Edvinas Volkas.

Tema sõnul annetab Eesti üks suuremaid jaekette oma Tallinna külje all asuvast kesklaost just neid toiduaineid, mis väga tihti Toidupangale ei  jõua – nendeks on värsked puu- ja juurviljad. „Sel nädalal oleme annetanud esimesed 250 kilo kobartomatid ning umbes 100 kilo tsitruselisi ja õunu,“ märkis Volkas. Logistikakeskusest Toidupangale annetavate puu- ja juurviljade päevased kogused jäävadki 100-300 kilo vahele.

Lisaks laiendas Maxima hiljuti ka Toidupangale annetatavate toidukaupade kategooriaid. „Viimati lisandusid kiirestiriknevad kaubad – näiteks erinevad piima- ja lihatooted, salatid, kondiitritooted ning palju muud,“ sõnas Volkas.

Kui mullu novembris alustas Maxima Toidupangale annetamist 14 kaupluses, siis tänaseks küündib toitu annetavate kaupluste arv jaeketis 59-ni. Seitse kauplust ootab veel Toidupanga kinnituse taga. „Arvestades, et Maximal on Eestis 83 kauplust, olen uhke selle üle, et oleme poole aastaga suutnud neljakordistada nende kaupluste arvu, mis Toidupangaga koostööd teevad,“ rääkis Volkas.

Eesti Toidupanga tegevjuhi Piet Boerefijni sõnul on Maxima annetanud esimese poole aastaga üle 144 000 kilo toiduaineid, millega Toidupangal on olnud võimalik aidata üle 14 000 pere. Toidupanga jagatav toidukomplekt kaalub keskmiselt 10 kilo. „Oleme väga tänulikud, et Maxima otsustas eelmise aasta sügisel meiega suuremahulisemat koostööd alustada,“ sõnas Boerefijn.

Ta märkis, et praegu on väga oluline, et nüüd liitus annetajate ringiga ka Maxima keskladu, kuna iganädalaselt saab Toidupanga käest ühtlasi abi 4000 Ukraina sõjapõgenikku üle Eesti. „Nende lisandumisega meie abivajajate hulka on väga oluline, et ka Maxima hakkas Toidupangale toitu annetama. Kui kogused veel kasvavad, saame abivajajaid veelgi paremini aidata,“ lausus Boerefijn.

Maxima Eesti tegevjuhi kinnitusel liigub ettevõte selles suunas, et lõpuks annetaksid kõik jaeketi 83 kauplust Toidupangale toitu. „Lähikuudel on plaanis alustada esimesel võimalusel koostööd ka Ida-Viru ja Lõuna-Eesti piirkondades ning jätkata regulaarselt logistikakeskusest toidu päästmisega,“ lausus Edvinas Volkas. Lisaks jätkatakse kaupluste personali koolitamisega Toidupangale tehtavate annetuste osas.

Esimestel kuudel annetas Maxima Toidupangale valdavalt pikema säilimisajaga toiduaineid – nagu sai, leib ja teised pagaritooted, kuivained ning värske puu- ja juurvili. Selle aasta aprillikuust lisandus annetavate toiduainete hulka ka kondiitri- ja kulinaaritooted ning kiirestiriknev toit. Vähesel määral on Toidupangale tehtud annetuste nimekirja jõudnud ka tööstuskaupa nagu lambipirnid, pesu ja köögitarbed.

  • Eestis elab umbes 300 000 inimest, kes elavad absoluutses või suhtelises vaesuses ning vajaksid toiduabi, rääkimata inimestest, kes soovivad tarbida toiduaineid mõistliku hinnaga. Üle Eesti saavad praegu Toidupanga kaudu toiduabi koos Ukraina sõjapõgenikega ligi 19 000 inimest nädalas. Suurema osa jagatavast toidust moodustab poekettidest päästetud toit, sellele lisanduvad annetatud toit ning Euroopa Liidu toiduabi.