Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad AITA PÄÄSTA ELU! Saarlasi oodatakse jõulukuu heategudele
AITA PÄÄSTA ELU! Saarlasi oodatakse jõulukuu heategudele

AITA PÄÄSTA ELU! Saarlasi oodatakse jõulukuu heategudele

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 20. detsembril kella 13-18 ning 21. detsembril kella 10-15 Kuressaare Kultuurikeskuses (Tallinna 6) toimuvatele doonoripäevadele, et kõik abivalmid ja sooja südamega saarlased saaksid teha kauni jõulukingituse kõigile abivajajaile.

 

Punane kingitus on kaunis kingitus

„Eesti regilaulus tähistab sõna punane hoopiski kaunist, seega punane kingitus on kaunis kingitus. Verekeskus soovib kõigile saarlastele rahulikku jõulueelset aega ja ootab kõiki doonoreid tegema kaunist kingitust,“ rääkis Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp, lisades: „Regionaalhaigla verekeskusel on tavaks teha jõulukuul ka oma headele doonoritele toredaid kingitusi, mis loositakse välja kõigi detsembris verd loovutanud ja loosis osalenud doonorite vahel. Peaauhinnaks on Tallinn-Stockholm-Tallinn kruiis neljale, aga toredaid auhindu teatritelt, muuseumitelt jt ettevõtetelt on veelgi.“

Rahuliku südamega pühadele vastu

Viimati käidi Kuressaares 6. ja 7. novembril, mil verd loovutas verd 169 doonorit ning verevarud täienesid ligi 76 liitri hinnalise verega. Tuginedes eelnevate aastate kogemusele ning inimeste suurele südamele, loodab Lomp, et seekord on head teha soovivaid inimesi veelgi rohkem ning verekeskuse verevarud saavad sedavõrd tõhusa täienduse, et me kõik saaksime rahuliku südamega pühadele ja aastalõpule vastu minna.

Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga