1. Avaleht
  2. Heategu
  3. Esmakordselt Eestis – päästeaktsioon “Puurikanad turvakodusse”
Esmakordselt Eestis – päästeaktsioon “Puurikanad turvakodusse”

Esmakordselt Eestis – päästeaktsioon “Puurikanad turvakodusse”

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad ostis eile hommikul ühest Eesti suurimast puurikanalast 11 halvas seisus kana ja toimetas need Sauele noorpere idüllilisele hoovile kõigi mugavustega turvakodusse, kus lindude edasine elu saab kulgeda liikumisvabaduses ja nende eest hoolitsetakse igapäevaselt parimal võimalikul viisil.

Puurikanala tingimused ei vasta kuidagi kanade loomuomastele vajadustele, sest linnu elamispind on vaid ca A4-suurune. Neil pole võimalust isegi tiibu sirutada, rääkimata õuel siblimisest või liivavannide võtmisest. Lähtuvalt oma senistest elutingimustest on päästetud kanad praegu isegi peale vaadates halvas seisus. Täielik tervislik seisund selgub alles mõne aja pärast, kui kanad viiakse veterinaari juurde.

“Minul teadlasena ei ole erilist huvi oma vaateid politiseerida, aga sellistes tingimustes elamine ei ole kanadele kuskilt otsast loomupärane ja ma ei saa tõesti puurispidamist kuidagi õigeks pidada,” kommenteeris Nähtamatute Loomade päästeaktsiooni Tartu Ülikooli linnuökoloogia teadlane Vallo Tilgar.

“Intensiivse munatootmise kanade väikestes puurides pidamine on julm ja kaasaegsete väärtustega vastuolus. Me ju soovime ühiskonnana, et kõik loomad oleks hästi hoitud ja keegi ei peaks kannatama. Paraku on tööstusfarmide igapäev tavatarbija eest varjatud,” ütles Nähtamatute Loomade tarbijateadlikkuse koordinaator Brigitta Nõmmik. “Meie eesmärk on inimeste teadlikkust tõsta ja seeläbi motiveerida neid eelistama puurivabade kanade mune. Õnneks ongi viimastel aastatel puurivabade kanade munade müüginumbrid jaesektoris kasvanud. Ka üha enam toitlustusettevõtteid eelistab õrre- või vabapidamisel peetavate kanade mune. See innustab Nähtamatute Loomade organisatsiooni jätkama oma tegemisi, et olla ühel päeval puuridest täielikult loobunud nagu paljud teised arenenud riigid Euroopas ja mujal maailmas” lisas ta.

Need täna päästetud 9kuused linnud said esimest korda elus astuda murul ja näha päikesevalgust. Kinnises munatootmise puurikanalas puudus neil võimalus õues käia. Kanade uues kodus ootas neid spetsiaalselt neile ehitatud ja kohandatud kõikide mugavustega, soojustatud ja kiskjate eest kaitstud maja. “Kolisime umbes pool aastat tagasi linnast maale. Kuna mul pole kunagi erilisi koduloomi olnud, siis tekkis kohe mõte, et võiks kanad võtta. Isegi hakkasin neile juba maja ehitama, kui kuulsin Nähtamatute Loomade soovist leida päästetavatele kanadele turvakodu. Nende kanade uus elukeskkond rajati tänu Nähtamatute Loomade annetajatele,” rääkis oma otsusest kanad enda juurde elama võtnud Sten.

2023. aasta jaanuaris läbi viidud Kantar Emori uuringu kohaselt ei toeta 77% Eesti elanikest tööstusfarmides kanade puuris pidamist. Keelustatud on see tänaseks Austrias ja Tšehhis, üleminekuperioodil on Soome, Rootsi, Taani ja Belgia.

  • Nähtamatud Loomad on Eesti loomakaitseorganisatsioon, mis tegutseb loomade heaolu eest tööstuslikus loomakasvatuses. Kõige enam on Nähtamatute Loomade tegevus puudutanud kanade heaolu ning karusloomafarmide keelustamist. Organisatsioon pälvis president Kersti Kaljulaidilt Aasta Vabaühenduse tiitli.
Head Uudised GoodNews