1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Heategevuskampaania kutsub annetama laste vaimse tervise esmaabi koolitusteks
Heategevuskampaania kutsub annetama laste vaimse tervise esmaabi koolitusteks

Heategevuskampaania kutsub annetama laste vaimse tervise esmaabi koolitusteks

Colonna ja Peaasi.ee heategevuskampaaniaga kogutakse annetusi vaimse tervise esmaabi koolituste käivitamiseks, mis õpetavad noori ja lapsevanemaid märkama laste vaimse tervise muresid ning pakkuma esmast tuge.

Uuringute järgi kogeb 33% teismelistest madalat vaimset heaolu, umbes kolmandik teismelistest on kurvad ja masendunud. Iga kümnes noor tunneb, et tal ei ole kellegagi oma muret jagada. Samal ajal on 82% teismeliste laste vanematest mures oma lapse vaimse tervise pärast ja ligi pooled (44%) ei tea, kas on piisavalt põhjust tegutseda.

“Paljud noored ega lapsevanemad ei tea, mida teha, kui laps nende poole oma vaimse tervise murega pöördub ega oska märgata vaimse tervise mure ohumärke. Oskus näha ja pakkuda esmast toetust vaimse tervise raskuste korral vähendaks vaimse tervise häirete süvenemist,” rääkis Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Selleks, et vaimse tervise esmaabi koolitused esmakordselt lasteni ja lapsevanemateni jõuaksid, käivitasid Colonna Heategevusfond ja Peaasi.ee teadvustamise ja annetuste kogumise kampaania. “Annetuste toel pannakse kokku koolitusprogramm, mille eesmärk on suurendada laste vaimse tervise mure märkajaid ning esmase toe pakkujaid,” ütles Colonna juht Roberto de Silvestri. “Colonna korraldatud heategevuskampaania avagalal pandi koolituste korraldamisele alus juba 125 000 kogutud euroga, kuid selleks, et abi veel rohkemate lapsevanemateni jõuaks, on annetustelefonid veel veebruaris avatud.”

“Annetuste toel pannakse kokku koolitusprogramm, mille eesmärk on suurendada laste vaimse tervise mure märkajaid ning esmase toe pakkujaid,”

Näitleja, laulukirjutaja ja laulja Mari Jürjens on osalenud varem Peaasi.ee korraldatud koolitustel just seetõttu, et ta on lapsevanemana näinud ja kuulnud, et laste hulgas on väga palju ärevust ja depressiooni. “Soovisin õppida oskusi, et olla valmis oma lapsi keerulistel hetkedel toetama ja õiget abi pakkuma. Õppisin tundma seda, kuidas läheneda kellelegi, kel märkad olevat mure – mida öelda ja küsida, kuidas kuulata ja mis hetkel anda nõu. Õppisin seda, et kõige tähtsam on siiski ärakuulamine,” jagas Mari Jürjens oma kogemusi vaimse tervise esmaabi koolituselt. “Kui näen, et laps on endast väljas või mures, proovin õpetussõnade jagamise asemel rohkem lihtsalt kuulata ja lasta lapsel rääkida.”

Muusik ja arenguteener Sandra Vabarna plaanib samuti Peaasi.ee vaimse tervise esmaabi koolitusel osaleda. “Arvan, et koolis võiks olla vähem faktide tuupimist ja rohkem selliseid aineid, kuidas ennast juhtida ja toetada, kuidas hoolitseda enda vaimse ja füüsilise tervise eest. Kõik see, mis minul kooliajast puudu jäi, proovin nüüd oma lastele anda,” selgitab Vabarna. “Kuigi kool võiks pakkuda rohkem vaimse tervise teadmisi, siiski usun, et kõik hakkab pihta ikka kodust ja kui me ise oleme lastevanematena teadlikud ning hoolitseme enda eest, siis saame seda tuge pakkuda ka oma lastele.”

Peaasi.ee on vaimse tervise esmaabi koolitusi läbi viinud alates 2018. aastast, kuid esmakordselt luuakse vaimse tervise esmaabi koolitusformaat 11-14-aastastele noortele (5.-7. klass) ja lapsevanematele. Eesmärk on jõuda koolitustega 1% Eesti elanikeni.

Koolitusest huvitatud saavad registreerida SIIN.

2018. aastal loodud Colonna Heategevusfond toetab laste tervishoidu, panustab nende haridusse ning sporditegevusse.

Colonna põhitegevus on seotud pikaajaliste investeeringutega. Selle kõrval soovib Colonna heategevuslike algatustega panustada laste tervishoidu, haridusse ja sporditegevustesse, et muuta paremaks nii laste tulevik kui ka Eesti elu tervikuna.

Head Uudised GoodNews