1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Aitame Antsul Aidata
  4. Kuidas on läinud kampaanial “Aitame Antsul aidata”? Ants Väärsi ja tema invatakso lugu on puudutanud tuhandeid
Kuidas on läinud kampaanial “Aitame Antsul aidata”? Ants Väärsi ja tema invatakso lugu on puudutanud tuhandeid

Kuidas on läinud kampaanial “Aitame Antsul aidata”? Ants Väärsi ja tema invatakso lugu on puudutanud tuhandeid

ants-vaarsi2Põlvamaa mees Ants Väärsi pakub juba aastaid invataksoteenust. Tema siiras soov on aidata sotsiaaltöötajatel lahendada probleeme, ta tahab parandada vanurite ja liikumispuudega inimeste elukvaliteeti ning soovib seda teha võimalikult soodsalt, sealjuures töötades tihti palgata ja heategevuseks. Tõuke teiste aitamiseks andsid Antsu enda elutee jõnksud – ise raskeid haigusi põdenud ja ratastoolis olnud mees aitab meditsiiniasutustesse viia ja veel sagedamini ära tuua lamavaid haigeid ja ratastoolis olevaid inimesi ning vanureid, kellel on liikumispuue. Tema töövahend, invabuss, väsinud ja tahaks ümbervahetamist, kuid tal endal selle jaoks rahalisi vahendeid napib. Veidi rohkem kui aasta aega tagasi kohtus Ants portaali GoodNews peatoimetaja Monika Kuzminaga, kes aitas uue bussi soetamiseks algatada kampaaniat “Aitame Antsul aidata”.

koos

Heade uudiste portaal GoodNews on viimase aasta jooksul loonud kampaania kodulehekülje www.aitameantsulaidata.ee, teinud Ants Väärsi nimel pöördumisi Riigikogu ja kohalike omavalitsuste volikogude saadikute poole ning kajastanud kampaania kulgu ja Antsu tegemisi nii eelnimetatud kampaanialeheküljel kui ka paljudes meediakanalites. Algusest peale löövad kampaanias kaasa teleoperaatorid Telia Eesti AS (EMT ja Elion lauatelefon), Tele-2 Eesti AS ja Elisa Eesti AS, kes kannavad numbrile 900 6677 helistanutelt Antsu Takso arveldusarvele üle 10 eurot.

aitame-antsul-aidata2

Ants Väärsi tegevus on ka ühiskonnalt tuge ja tunnustust leidnud — kompetentsuskeskuse Linnalabor algatatud koostöönäidete konkursil sai teenuse kategoorias võidu osaühingu Antsu Takso invatakso teenus hea koostöö eest piirkonna omavalitsustega, ennekõike aga Põlva vallaga. Jüripäeval Paides toimunud heategevusüritus FitnessFest 2016 andis Põlvamaa mehe Ants Väärsi uue invatakso ostmise toetusfondi juurde 200 eurot, mis saadi toetajakaartide ehk pääsmete müügist. Ürituse korraldanud klubi Maribel Fitness sportlikud naised otsustasid juba plaane seades, et tulu läheb jagamisele Ants Väärsi inimesi abistava ettevõtmise ning Paide Sookure lasteaia mänguväljaku vahel, olles esimesed, kes sidus oma ürituse Antsu abistamisega.

ants-vaarsi2

“Tõllakuur” ehitati üheskoos heade inimeste abiga

Head inimesed ja ettevõtted panid seljad kokku ja ehitasid Ants Väärsi invataksole “tõllakuuri” — appi tuli üks hea naine nimega Liilia Raik, kes vedas kogu seda heategevusprojekti, mille tulemusena valmis invasõidukite varjualune. See mahutab kahte autot ja praegu saavad seal ilma eest varjus olla Antsu kaks vana ja väsinud sõidukit, mis siiski veel vapralt teda teenivad, kuigi küsivad sageli remonti. Varjualuse otsas on invavarustuse hoiupaik, kus leiavad varju ratastool, kanderaamid ja muu vajalik inventar. Ants täpsustab, et ta sai projekteerijalt mõõdud ning vundamendi valas ise valmis. 13. augustil kell 10 hakati ehitamisega pihta ja 14. augustil kell 15.30 oli “tõllakuur” valmis, kusjuures otseselt oli tööhoos kaheksa meest. Ants nentiski muigega: “Hakati ehitama kahele invabussile varjualust, aga valmis “tõllakuur.””

tollakuur

Käed lõid külge näitleja ja pillimehed

Appi tuli ka näitleja Jan Uuspõld — kahel heategevuskontserdil koguti invatakso ostuks üle 1000 euro. 12. ja 14. augustil toimusid kampaania “Aitame Antsul Aidata” raames kaks üritust, mille eesmärgiks oli koguda heategevuse korras täiendavat lisaraha Ants Väärsi uue invatakso soetamiseks. Suurel Munamäel oli rahvalik rahvalik üritus, kus esinesid Väägvere külakapell, “Lahedad Mutid” Lahedalt ja Heino Tartes lõõtsaga, 14. augustil aga astusid Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses rahva ette näitleja Jan Uuspõld Aleksandr Koškinina, Heino Tartes ja Sõbrad ning ansambel Mahmõr. Suurelt Munamäelt lisandus autoostufondi 432.29 eurot ja pühapäevase peo annetused olid 745.00 eurot, seega kahe päevaga kokku 1177,29 eurot. Reklaami ja tema tegemiste tutvustamises osas on Antsu aidanud mõned raadiojaamad, kampaania käiku on tutvustanud kõik Eesti telekanalid ja paljud ajalehed ning Ants ise on käinud paljudes saadetes.

jan-uuspold

Annetajate seas oli 102-aastane memm

Mõistagi on palju annetanud lihtsad inimesed, kes teevad seda kasvõi natukesehaaval, kandes raha üle või andes sularahana Antsu kätte. Mehe ausust tõendab vastu antav tšekk, kassa sissetuleku order ja igakuine aruandmine kodulehel ja sealkaudu ka meedias. Eriti südantsoojendav on ühe 102-aastase memme abi, kes annetas kahes osas sada eurot. Kampaania käigus on Ants Väärsile avalikkuse ees häid sõnu öelnud paljud tema kliendid, näiteks Põlva pensionär, kunagine apteeker Hilja Särev, endine Räpina õpetaja Helju Sakson, 73-aastane Helgi Männik ja mitmed teised, kelle jutt on üsna sarnane — Ants korjab nad üles kohe kodust, aidates inimesed ilusasti autosse, viib haiglas otse arsti kabinetti ja ajab ka nende paberid korda, koduteel aga sõidab nendega poest või surnuaiast läbi. Vanainimestele on selline abi eriti oluline, sest suurtes linnahaiglates tunnevad nad ennast segadusseaetuna.

Kahe noore naise väike äri aitas kaasa

Üks vahva tegevus veel viimasest perioodist — kaks noort naist, Katre ja Maarika veetsid puhkust Põlvamaal, Saatse lähedal Lutepääl maakodus ning kuna neil tekkis hetk, mil polnud midagi teha, otsustasid nad hakata õunu müüma. “See oli enda lõbustuseks, hinnaks 1 õun 1 raha,” jutustab Katre. Õunte müügist teenisid nad 10 eurot ja kuna raha teenimine polnud neile eesmärgiks, otsustasid nad selle annetada ühele Haapsalu neljaliikmelisele perele ahju kordategemiseks, kahekordistades omalt poolt summa 20 euroni. See õnnestunud aktsioon tekitas neidudes tahtmist ettevõtmist korrata ja kui nad kohtasid kord Ants Väärsit, kes neile oma missioonist jutustas, otsustasid nad teda heategevuslikus korras abistada. Nad valmistasid reklaamisildid ja müüsid kolmel nädalavahetusel Lutepää bussipeatuses kuivatatud kala, kukeseenekooki ja soolaube, kahekordistasid taas müügist saadud summat ja kandsid selle üle Ants Väärsile, lõppsuuruses üle 60 euro. Katre lisab, et nende ettevõtmine ei tähendanud ainult müümist, vaid nad ka teadvustasid nende juurde pidama jäänud huvilisi mehest, kes on jagu saanud ajuinfarktist ja vähist ning võtnud nõuks abistada neid haigeid, kellele on raske arsti juurde ja sealt koju pääseda.

lutepaa4

Aitavad nii teenuse otsesed tellijad kui ka kaugemad linnad-vallad

Suurem osa Antsu klientidest on pärit Kagu-Eestist, kuid ta on inimesi vedanud kogu Eesti piires. Näiteks toob ta Põlvasse taastusravisse ühe Kuusalu naise, kes invaliidistus täielikult puukentsefaliidi tõttu, kuid on nüüd pisut paranemas. Paljusid inimesi tuleb viia ka Haapsallu taastusravisse ja sealt ka ära tuua. Kampaania käigus pöördusid selle korraldajad abipalvega ka omavalitsuste volikogude saadikute poole. Ants Väärsit on suuremal või vähemal määral toetanud mitmed Võru- ja Põlvamaa omavalitsused, kuid igal vallal ja linnal on oma sotsiaalabisüsteem ja nemad suunavad raha pigem oma projektidesse, sest invaabi pole neilt väga tihti vaja või teevad selle ära oma sotsiaaltöötajad. Oma õla panid alla Põlva, Tallinn, Kõlleste, Mikitamäe, Laheda, Ahja, Varstu, Haanja ja Vastseliina.

Toetamiseks leidis võimaluse ka Tallinna linn, kes eraldas märtsis 1000 eurot.  “Põhjendused invabussi soetamiseks on mõistetavad ja härra Ants Väärsi tegevus väärib toetamist,” märkis abilinnapea Merike Martinson. “Tallinna linn omab pikaaegset kogemust invatranspordi teenuse korraldamisel ja on valmis hea tahte väljendusena toetama initsiatiivi puuetega inimeste transporditeenuse arendamiseks.”

Riigikogulastest, kelle poole samuti kampaaniategijad pöördusid, leidis võimaluse annetamiseks kolm inimest. Ants ise on öelnud, et kui iga ettevõtja annaks talle ühe euro, oleks tal juba auto olemas, kuid siin tekibki tõrge — ka Ants ise on ettevõtja, ja kuigi tema eesmärgiks pole tulu teenimine, võetakse teisele ettevõtjale annetamist sageli justkui ärireeglite rikkumist.

Ants Väärsi on 60-s aastates mees, kes võiks juba ammugi teenitud vanaduspuhkusel olla, kuid missioonitunde tõttu tahaks ta oma tööga veel 5-7 aastat jätkata. Rahva toetus ja kampaaniaalgatus on ta üsna eesmärgile üsna lähedale viinud, koerast ollakse üle ja nüüd tuleb veel saba ületada.

Uue invabussi maksumuseks hindab mees ligikaudu 40 000 eurot ja oodatud on iga toetus. Võimalus on teda selles tegevuses toetada, annetades avatud fondidesse: helistades telefonil 900 6677, annetad kümme eurot ja OÜ Antsu Takso arveldusarvele EE611010220241726227 saab annetada enda jaoks sobiva summa. 

Hetkel on alates 13. oktoobrist 2015 Eestimaa heade inimeste abiga kogutud kokku üle 31 000 euro ja ära on tehtud ka mitterahalisi toiminguid, mis invataksoga seonduvad.

Lisaks sai Ants oma tegevuse toeks Statoililt 2000 euro väärtuses kütust, millega saab invatakso kokku sõita vähemalt 15 000 kilomeetrit ehk tasuta kütust jagub kolmeks kuuks.

Rohkem infot kampaania kohta leiab SIIT!

Jüri Kukk Ajakirjanik