Avaleht Heategevus Riik lubab sõltlasi aitavale Lootuse Külale tasuta maad
Riik lubab sõltlasi aitavale Lootuse Külale tasuta maad

Riik lubab sõltlasi aitavale Lootuse Külale tasuta maad

Foto: MTÜ Lootuse Küla

Sõltlaste taasühiskonnastamisega tegelev MTÜ Lootuse Küla sai mõne päeva eest maa-ametilt kirja, millega kinnitati võimalust saada riigilt erandkorras tasuta maalapp, millele küla saaks naissõltlaste jaoks eraldi maja ehitada, kirjutab Eesti Päevaleht.

„Asjad on hakanud liikuma väga positiivselt,” rõõmustas küla administratiivjuht Liis Borissenko, kes on uue naistekeskuse loomise eestvedajaid. Juba aastaid on see plaan tiksunud, sest peale meessoost sõltlaste on Eestis ka hulk naisi, kelle elu on narkomaania ja alkoholismi tõttu ummikus.

Takistuseks on olnud uue keskuse ehitamiseks maa saamine. Harjumaal Kernu vallas Kibuna külas asuva Lootuse Küla kõrval oli küll möödunud aastal müügis tükk riigimaad, kuid sellest jäi MTÜ enampakkumisel ilma. Suurekivi kinnistu 27 600 euroga võitnud ärimees oli nõus selle MTÜ-le edasi müüma 50 000 euro eest, mida Lootuse külal välja käia polnud. MTÜ hakkas avalikkuselt annetusi paluma, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ajaleht saatis seepeale nii keskkonna-, justiits- kui ka sotsiaalministrile päringu, miks ei rakenda riik seadust, mille järgi saab mittetulundusühingule riigimaad anda, kui ühing vajab seda sotsiaalteenuse osutamiseks. Lootuse küla kõrval asub ka teine riigi kinnistu ja tekkis küsimus, miks ei võiks küla seda maatükki kasutada. Eelmisel nädalal teatas maa-amet Lootuse külale, et tõesti, seadus annab sellise võimaluse.

„Kuivõrd Allikataguse kinnistu puhul on tegemist 91,18 ha suuruse maaüksusega, mis on valdavalt metsamaa, siis on sellise suure maaüksuse tasuta võõrandamisel vajalik eelnevalt täpsustada erinevaid asjaolusid. Sellest tulenevalt peame vajalikuks korraldada ühine arutelu, kus osaleksid MTÜ Lootuse Küla, Kernu valla, sotsiaalministeeriumi, rahandusministeeriumi ja maa-ameti esindajad,” kirjutas maa-ameti peadirektori asetäitja Anne Toom.

Kui riik Lootuse külale tasuta maad annab, jääb eraisikutelt ja ettevõtetelt maa ostuks kogutud raha alles ja seda saaks kasutada maja ehitamiseks. Hiljuti toimunud narkoennetuse ümarlaual tunnustas Lootuse küla tööd ka siseminister Ken-Marti Vaher, kes tegi ettepaneku, et Lootuse küla ja tervise arengu instituut võiksid teha koostööd. Seni pole seda olnud ei sisuliselt ega ka rahalise toetuse näol. „Meie leiame, et lisaks meditsiinilisele poolele, millele riik on seni keskendunud, on oluline ka sotsiaalne rehabilitatsioon – kui seda paika ei saa, on sõltlasel väga raske sellest nõiaringist välja tulla,” sõnas Lootuse küla tegevjuht Viljam Borissenko, kes soovib suurendada koostööd riigiasutustega.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga