Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Saarlasi kutsutakse doonoripäevadele: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!
Saarlasi kutsutakse doonoripäevadele: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!

Saarlasi kutsutakse doonoripäevadele: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!

Verekeskus.jpgPõhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus tuleb taas Saaremaale ning ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 27. märtsil kl 13-18 ja 28. märtsil kl 10-15 Kuressaare Kultuurikeskuses (Tallinna 6) ning 29. märtsil kl 10-14 Orissaare Kultuurimaja (Kuivastu mnt 37) toimuvatele doonoripäevadele, et kõik abivalmid ja sooja südamega saarlased saaksid ühineda verekeskuse üleskutsega: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp juhib tähelepanu, et johtuvalt haiglate tellimustest, on viimasel ajal eriti suur nõudlus kõigi veregruppide reesusnegatiivse  ja ka A reesuspositiivse vere suhtes, kuid täiendamist vajavad ka kõigi teiste veregruppide verevarud: „Loovutades verd, saame olla kindlad, et Eestis on piisavad varud, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetuste ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kindlustatud, sestap on meie üleskutse kõigile tervetele ja hoolivatele Saaremaa inimestele: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!“.

Viimati käis Regionaalhaigla verekeskus Kuressaares 8. ja 9. veebruaril ning siis külastas Kuressaare kahte doonoripäeva 239 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 194 doonoril ning kokku saime ligi 88 liitrit hinnalist nestet. Orisaares käisime mullu oktoobris ning siis andis panuse meie verevarudesse 36 inimest „Täname südamest kõiki suure südamega saarlasi, kes on alati meie verevarusid tõhusalt täiendanud. Loodame südamest, et seekord on saarlaste aktiivsus sama suur ning meie verevarud täienevad jõudsalt,“ täpsustas Lomp.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd. See moodustab kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest. Vere maht taastub kohe, vererakkude arv keskmiselt 72 tunni jooksul.

Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu.

Vereloovutusele tulles tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Verekeskus

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”.

Kommentaarid