1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Tallinn investeerib 2021. aasta eelarvest loomaaia ja botaanikaaia arendamisse 5,7 miljonit eurot
Tallinn investeerib 2021. aasta eelarvest loomaaia ja botaanikaaia arendamisse 5,7 miljonit eurot

Tallinn investeerib 2021. aasta eelarvest loomaaia ja botaanikaaia arendamisse 5,7 miljonit eurot

Tallinna Linnavalitsus on kavandanud tuleva aasta Tallinna Loomaaia investeeringute mahuks 3,7 miljonit eurot, enamik vahenditest suunatakse Tiigrioru ja Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsioonide arenduste realiseerimiseks. Tallinna Botaanikaaia investeeringute maht on 2 miljonit eurot, linn toetab nii väliekspositsiooni rekonstrueerimist, parkimistingimuste parendamist kui ka uue majandushoone rajamist.

Tallinna Loomaaed on aktiivses arengufaasis – tuleval aastal valmib nii loomaaiaasukate kui külastajate suureks rõõmuks kauaoodatud Tiigriorg. „Uus ekspositsiooniala valmis Eesti ja Ameerika Ühendriikide loomaaiadisainerite ja ekspertide koostöös. Ala projekteerimisega alustati juba möödunud aastal, ehitustööd on peagi algamas. Külastajad saavad uut ekspositsiooni osa uudistada juba järgmisel aastal,“ sõnas abilinnapea Kalle Klandorf.

Loomaaia direktor Tiit Maran lisas, et tegu on unikaalse ehitisega kogu Euroopas. „Uus ala vastab igati loomade heaolunõuetele. Muidugi hakkavad seal elama armastatud amuuri tiigrid, aga Tiigriorg saab uueks koduks ka mitmetele teistele tiigri levikuareaalis elavatele liikidele, paljud neist Kaug-Ida ökosüsteemide võtmeliigid, tegemist on terves Euroopas üsna unikaalse lahendusega, “ märkis Maran. Tiigrioru kogumaksumuseks on kavandatud 2,7 miljonit eurot, linna uue aasta eelarvekavas on projekti lõppfaasiks planeeritud 1 miljon eurot.

Lisaks tiigrite uuele kodule saavad loomaaia külastajad peagi nautida ka Pilvemetsa projekti raames rajatavat Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsiooni. „Teatavasti sõltub loomaaia külastatavus suuresti ilmaoludest ja turistide voost, Vihmametsa projekti eesmärgiks on tuua loomaaeda rohkem külastajaid just madalhooajal,“ selgitas Klandorf. „Sisuliselt saab loomaaed endale uue pereatraktsiooni, fragmendi Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ökosüsteemist. Projektil on ka selge hariduslik suunitlus – see selgitab arusaadaval moel globaalseid keskkonnaprobleeme,“ sõnas Maran. Pilvemetsa investeeringute mahuks on 2021. aastal kavandatud ligi 2,4 miljonit eurot. Projekti kogumaksumus on ligi 5,3 miljonit eurot millest välisrahastus on pea 2,5 miljonit, linna omafinantseering ligi 2,8 miljonit eurot. Projekti toetab ka EAS.

Loomaaia investeeringute kavast leiab ka keskse perede puhkeala arendamise, uue laohoone ja troopikamaja kommunikatsioonide renoveerimise, mainitud investeeringute kogumaht jääb suurusjärku 300 000 eurot.

Tallinna Botaanikaaias jätkub uuel aastal väliekspositsiooni rekonstrueerimine ning ehitiste uuendamine. „Loome välikollektsioonide taimedele paremad kasvutingimused läbi vetesüsteemi uuendamise ja samas parandame ka külastustaristut. Seeläbi saame oma külastajatele pakkuda veelgi paremat külastus- ja õpikeskkonda,“ sõnas botaanikaaia direktor Urve Sinijärv. Linn investeerib uude vetesüsteemi ning väliekspositsioonilahendusse 2021. aastal ühtekokku 625 000€.

Alustatakse botaanikaaia administratiivhoone kohandamist külastuskeskuseks ning sellega koos avardatakse ka külastajate parkimisvõimalusi. „Suurürituste ajal oleme näinud, et meie parkimiskohad jäävad kitsaks. Laiendatud parkimisvõimalus tagab parema juurdepääsu kõigile botaanikaaia huvilistele,“ sõnas Sinijärv. Järgmise aasta suurim ehitustöö on uus majandushoone, kuhu kolib kogu haldusüksus ning lisaks herbaarium, raamatukogu, teadurite tööruumid, laboratoorium ja uued kasvuhooned. Mainitud investeeringute kogumaksumus 2021. aastal on 1,4 miljonit eurot.

Tallinna Loomaaed ja Tallinna Botaanikaaed teenindasid möödunud aastal ligi 460 000 külastajat.

Head Uudised GoodNews