1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Vabatahtlike värav koondab endas vahatahtlikud üle Eesti!
Vabatahtlike värav koondab endas vahatahtlikud üle Eesti!

Vabatahtlike värav koondab endas vahatahtlikud üle Eesti!

Vabatahtlike värav, heategevusVabatahtlike värav on loodud vabatahtliku tegevuse tutvustamiseks. Vabatahtliku värava kodulehelt leiate uudiseid, nõuandeid, analüüse, vabatahtlike muljeid ning võimalusi vabatahtlikuna tegutsemiseks.

Mis siis on vabatahtlik tegevus?

Kas teate, et neljandik Eesti elanikkonnast pühendab osa oma vabast ajast vabatahtlikule tegevusele? Millega on tegemist?

Vabatahtlikul tegevusel on kolm peamist tunnust:

Tegevus toimub vabast tahtest, mitte kohustuslikult ega sunniviisiliselt.
Tegija ei saa rahalist ega materiaalset tasu, kuigi võib saada palju kasu ning tänutäheks ka kingitusi.
Tegutsetakse väljaspool oma kodu ja perekonda, kellegi teise või laiemalt ühiskonna hüvanguks.

Eesti vabatahtliku tegevuse arengukavas aastateks 2007-2010 on vabatahtliku tegevuse määratlus sõnastatud selliselt:

Vabatahtlik tegevus on oma aja, energia või oskuste pakkumine vabast tahtest ja tasu saamata. Vabatahtlikud aitavad teisi või tegutsevad peamiselt avalikes huvides ja ühiskonna heaks. Oma pereliikmete abistamist ei loeta vabatahtlikuks tegevuseks.

Vabatahtliku tegevuse tüübid:

Vabatahtlikuna tegutsemine omal algatusel ja iseseisvalt on omaalgatuslik vabatahtlik tegevus. Vabatahtlikuna osalemist mõne organisatsiooni algatatud ja läbiviidud tegevustes nimetatakse organisatsioonide korraldatud vabatahtlikuks tegevuseks.

Kui vabatahtlikud abistavad konkreetse tegevuse, ürituse või projekti läbiviimisel või reageerivad väljakutsele, siis on tegemist ühekordse vabatahtliku tegevusega. Järjepidevalt pikema aja jooksul tegutsemist kutsutakse regulaarseks vabatahtlikuks tegevuseks.

Vabatahtlik teenistus on põhjalikumalt korraldatud ja piiritletud osa vabatahtlikust tegevusest, mida iseloomustavad kindel ajavahemik, selged eesmärgid, sisu, ülesanded, struktuur ja raamistik, kohane tugi ja juriidiline ning sotsiaalne kaitse.

Vabatahtlik töö on mõiste, mida igapäevaelus kasutatakse samatähenduslikuna vabatahtlikule tegevusele. Selguse huvides on siiski otstarbekam kasutada järjepidevalt terminit vabatahtlik tegevus, sest vabatahtlikuna tegutsemine ei ole kajastatud Eesti Vabariigi tööseadusandluses.

Vabatahtliku värava keskused üle Eesti:

Jõgevamaa Vabatahtlike Keskus
Järvamaa Vabatahtlike Keskus
Läänemaa Vabatahtlike Keskus
Pärnumaa Vabatahtlike Keskus
Viljandimaa Vabatahtlike Keskus

Kui Sinagi tunned, et tahaks head teha – liitu Vabatahtlike väravaga!

Lisainfot leiad SIIT!

Tuuli Mäemat

Head Uudised GoodNews