1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Vähiravifondi „Kingitud Elu“ annetati poole aastaga ligi 140 000 eurot
Vähiravifondi „Kingitud Elu“ annetati poole aastaga ligi 140 000 eurot

Vähiravifondi „Kingitud Elu“ annetati poole aastaga ligi 140 000 eurot

Fondi asutaja Hille Tänavsuu, kes sai kalli kopsuvähiravimi abil vähemalt aasta elulisa. Foto: Tiit Blaat
Fondi asutaja Hille Tänavsuu, kes sai kalli kopsuvähiravimi abil vähemalt aasta elulisa.
Foto: Tiit Blaat

Tänavu veebruaris tegevust alustanud Hille Tänavsuu Vähiravifondi „Kingitud Elu“ on esimese kuue kuuga annetustena laekunud ligi 140 000 eurot. Fondi kaudu on seni hädavajaliku elu pikendava ravimi saanud kuus inimest.

„Kuue kuuga oleme täistuuridel masinavärgi käima saanud, jõudnud nii annetajate, abivajajate kui ka onkoloogide teadvusesse ja südamesse. Tänan kõiki, kes sellesse on oma panuse andnud ning kinnitan: meie töö ja missioon aidata vähihaigeid nende raskes võitluses ning vormida riiklikku ravipoliitikat inimnäolisemaks jätkub,“ ütles Hille Tänavsuu Vähiravifond „Kingitud Elu” nõukogu esimees Toivo Tänavsuu.

„Lisaks vähihaigete aitamisele soovime “ravida” ka Eesti ühiskonda – avada eestimaalaste südameid,“ rääkis fondi tegevjuht Kersti Ringmets. „On olnud puhas rõõm tänavustel suveüritustel annetajatega silmast silma kohtuda, meie fondi tutvustada ning paljude hirme ja eelarvamusi heategevuse suhtes leevendada. Mõistame, et erinevaid võimalusi toetada on Eestis palju. Meie taotleme suurt läbipaistvust ja näoga rahva poole olemist. Sel põhjusel osaleme ka erinevatel vabaõhuüritustel üle Eesti. Järgmine üritus, kus annetusi kogume on 15. ja 16. augustil Paides toimuv Arvamusfestival,“ lisas Kersti Ringmets.

Vähiravifondi „Kingitud Elu“ laekus esimese kuue kuuga annetustena sadadelt eraisikutelt ja ettevõtetelt kokku ligi 140 000 eurot. Fond on seni väljamakseid teinud enam kui 29 000 euro ulatuses, millest valdav osa ravimiostudeks abivajajatele.

Fondi ülalpidamiseks kulus esimesel poolaastal veidi üle 4100 euro, mis moodustab kõikidest annetustest vaid umbes kolm protsenti. Ehkki see number ajas muutub, võib vähiravifondi “Kingitud Elu” praegu pidada Eesti üheks kõige ökonoomsemaks heategevuskanaliks, kus tervelt 97 protsenti annetustest jõuab otse abivajajateni.

Fondi ainus palgaline on osalise töökoormusega tegevjuht Kersti Ringmets, kes tegeleb kõigega alates heategevuskampaaniate korraldamisest lõpetades abivajajate nõustamisega. Fondi on suvel abistanud mitmed vabatahtlikud.

Fondi nõukogu liige, dr Peeter Padrik ütles: „Vaadates mujal arenenud riikides vähiravis toimuvat, on näha patsiente esindavate ühiskondlike organisatsioonide aktiivne kaasalöömine vähiravi protsessides lisaks ametlikele tervishoiustruktuuridele. On heameel tõdeda Eesti ühiskonna küpsust, et ka meil on sellised arengud olemas. Vähiravifondi „Kingitud Elu“ tekkimine ja tööle hakkamine on konkreetne näide sellisest tugevast ühiskondlikust initsiatiivist koos Eesti inimeste toetusega fondi eesmärkidele ja tegevusele. Praegused haigekassapoolselt rahastatavad uuemad vähiravid on ressursside piiratuse tõttu tugevalt surutud „kulutõhususe“ piirangutesse ja aeglasesse masinavärki, kuhu paraku sageli ei sobitu individuaalsed patsiendid oma reaalsete surmavate haigustega. Aga just neile on „Kingitud Elu“ mõeldud.“

„Eriti rõõmustab meid asjaolu, et poole aastaga on vähiravifondil tekkinud mitukümmend püsiannetajat, kelle jaoks on heategevus kui elustiil – kes panustab oma piskust, kes küllusest,“ sõnas Toivo Tänavsuu. „Mõni toetab iga kuu kasvõi ühe euroga. Teine rõõmustab jõukohase annetusega fondi oma kooli lõpueksami tulemuse üle. On hulk väikesi annetusi koos heade soovidega. On sõbralikke kallistusi ja käepigistusi suveüritustel, kus oleme käinud annetuskastidega. Kõik teie, sooja südamega inimesed, hoiate fondi mootorit igapäevaselt töös ja õlitatuna. Soovime, et teid oleks aina rohkem, sest vaid teie abiga suudame kinkida vähihaigetele elu.”

Vähiravifond „Kingitud Elu“ on poole aasta jooksul toetanud kuute vähihaiget kokku enam kui 25 000 euroga ning uued abivajajad koputavad juba uksele. Toetatud patsiendid on vanuses 19-76 eluaastat. See näitab, et vähk ei ole ainult eakate haigus ning haigekassa ei suuda ravi mitte finantseerides arvestada, et noortest inimestest on täisväärtuslikku elu elades ühiskonnale kasu.

Fondi abil on patsiendid endale seni saanud järgmised uue põlvkonna vähiravimid: Zytiga (Abirateron), Stivarga (Regorafenib), Avastin (Bevacizumab), Votrient (Pazopanib) ja Sutent (Sunitiniib).

Fondil on avatud annetustelefonid ja pangaarved (lisainfo: www.kingitudelu.ee/toeta). Hetkel taotleme riigilt tulumaksusoodustust juriidilisest isikust annetajatele.

Lisaks annetajatele toetavad vähiravifondi ka tugevad koostööpartnerid, aidates vajalike teenustega alates raamatupidamisest ja õigusabist lõpetades reklaamiga. Fondi suuremad koostööpartnerid on Ernst&Young, Advokaadibüroo Aivar Pilv, Edicy, Delfi, JCDecaux, Age McCann ja Fifaa.

SA Hille Tänavsuu Vähiravifond „Kingitud Elu“ (www.kingitudelu.ee) on asutatud 5. veebruaril 2014 Hille ja Toivo Tänavsuu ning Janek Mäggi poolt. Fond hüvitab annetustest kogunevate võimaluste piires nende patsientide raviarveid, kelle ravimeid Eesti Haigekassa ei kompenseeri. Raha tuleb sihtasutusele tehtud annetustest. Fondi nõukokku, mis otsustab kas ja keda toetatakse, kuuluvad onkoloogid dr Peeter Padrik, dr Hele Everaus, dr Kristiina Ojamaa, dr Kadri Putnik ja tervise arengu instituudi direktor Maris Jesse, näitleja Rita Rätsepp ja Eesti Ekspressi ajakirjanik Toivo Tänavsuu.

Head Uudised GoodNews