Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Verekeskus kutsub saarlasi doonoripäevadele!
Verekeskus kutsub saarlasi doonoripäevadele!

Verekeskus kutsub saarlasi doonoripäevadele!

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus tuleb taas kaheks päevaks Saaremaale ning ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 25. septembril kl 13-18 ja 26. septembril  kl 10-15 uue kohana Kuressaare Täiskasvanute Gümnaasiumis (Garnisoni 16) toimuvatele doonoripäevadele.

Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0 reesusnegatiivsete doonorite abi, kuna hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kes vajavad erinevate verekomponentide ülekandeid.

Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele. 0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

„Seetõttu on 0 reesusnegatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne. Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0 reesusnegatiivse veregrupiga veretooted. Seetõttu vajame täiendavalt doonorite abi,“ selgitab verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit.

Viimati käis Regionaalhaigla verekeskus Kuressaares 17. ja 18. juulil ning siis külastas meid kahel päeval kogunisti 238 saarlast, tervislik seisund lubas verd loovutada 192 doonoril ning kokku saime ligi 87 liitrit hinnalist verd. „Täname südamest kõiki suure südamega Saaremaa inimesi, kes on alati meie verevarusid jõudsalt täiendanud. Oleme lootusrikkad, et ka sügisestel doonoripäevadel külastab meid palju Saaremaa doonoreid, et kinkida abivajajatele nende järgmine sünnipäev,“ toonitas dr Erna Saarniit.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee, doonoritelkide kampaanialehelt www.doonoritelgid.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga