Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Verekeskus kutsub virumaalasi doonoripäevale
Verekeskus kutsub virumaalasi doonoripäevale

Verekeskus kutsub virumaalasi doonoripäevale

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Virumaa doonoreid 18. detsembril kella 10.00–14.00 Rakvere Kultuurikeskuses (Kreutzwaldi 2) toimuvale jõulueelsele doonoripäevale.

„Meil on hea meel igakuiselt Rakveres doonoripäeva korraldada, sest Virumaa inimesed on alati silma paistnud lahkete vereannetajate poolest. Loodan, et ka jõulukuul on suure südamega doonoritest heategijaid rohkesti,“ sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse tootmisjuht dr Erna Saarniit, toonitades: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema, sest meie verevarud vajavad enamiku veregruppide osas täiendust, et saaksime rahuliku südamega pühadele vastu minna.“

Eelmisel kuul, 27. novembril Rakvere Kultuurikeskuses toimunud doonoripäeva külastas 75 inimest, neist 68 inimesel lõppes külaskäik eduka vereloovutusega.

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada. Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”. Verekeskus on ka Instagrammis @verekeskus.