Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Verekeskus ootab Järvamaa inimesi doonoripäevale
Verekeskus ootab Järvamaa inimesi doonoripäevale

Verekeskus ootab Järvamaa inimesi doonoripäevale

Foto: Pixabay

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Paide doonoreid 24. mail kella 10.30–15.00 Paide Muusika- ja Teatrimajas (Pärnu 18) toimuvale doonoripäevale.

„Meil on hea meel igakuiselt Eestimaa südames Paides doonoripäeva korraldada, sest järvamaalased on meid alati sõbralikult ja sooja südamega vastu võtnud ning nii doonoripäevadel kui ka doonoritelkides rohkelt heategusid teinud. Suur-suur tänu neile selle eest!“ sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse tootmisjuht dr Erna Saarniit, toonitades: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema ning eriliselt oodatud on 0, A ja B negatiivse ning A positiivse veregrupi doonorid!“.

Eelmine kuu, 19. aprilli Paide Muusika- ja Teatrimajas toimunud doonoripäeva külastas 86 järvakat, neist 80 inimesel lõppes külaskäik eduka vereloovutusega. Verekeskus lahkus Eestimaa südamest 36 liitri hinnalise verega. Pärast 24. mai doonoripäeva ollakse taas Paides juba doonoritelkidega – 24. ja 25. juulil kella 12-18 on rõõmsad kollased telgid püsti Paide Muusika- ja Teatrimaja juures.

[otw_shortcode_quote border_style=”bordered”]Järvamaalased on nii doonoripäevadel kui ka doonoritelkides rohkelt heategusid teinud.[/otw_shortcode_quote]

Varu aega 45 minutit

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

Doonorvere olemasolust sõltub elu

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada. Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Kes sobib doonoriks?

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt  www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt  “Doonorid ja Sõbrad”.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga