Avaleht Heategevus AITA PÄÄSTA ELUSID! Tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev
AITA PÄÄSTA ELUSID! Tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev

AITA PÄÄSTA ELUSID! Tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev

VerekeskusPõhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama teisipäeval, 31. mail kella 10.00-14.00 Rakvere Kultuurikeskuses toimuvale doonoripäevale. Maikuus tuleme Rakverre suisa kahel korral, et ikka kõik abivalmid rakverelased saaksid kaasa tulla meie sünnipäevaüleskutsega: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!

Kui me 10. mail Rakveres käisime, siis külastas meie doonoripäeva 69 inimest, 61 doonoril lõppes külaskäik eduka vereloovutusega, doonorite perega liitus 3 esmadoonorit. „Meie verevarud said loodetust küll pisut väiksema täienduse, kuid Rakverest lahkusime siiski üle 27 liitri hinnalise nestega. Loodame südamest, et seekord on rakverelaste aktiivsus suurem ning meie paljude veregruppide osas kõhnukeseks jäänud verevarud täienevad jõudsalt,“ täpsustab doonorluse spetsialist Anu Klaus, lisades: „Verekeskusel on viimasel ajal nappinud kõikide veregruppide reesusnegatiivset verd ning haiglad on palju tellinud ka A reesuspositiivsest verest valmistatud verekomponente, sestap on kõik endast ja teistest hoolivad inimesed väga oodatud head tegema ning meie verevarusid täiendama.“

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd. See moodustab kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest. Vere maht taastub kohe, vererakkude arv keskmiselt 72 tunni jooksul.

Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu.

Vereloovutusele tulles tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga