Avaleht Heategevus Heategevusfond hakkab kompenseerima kalleid vähiravimeid
Heategevusfond hakkab kompenseerima kalleid vähiravimeid

Heategevusfond hakkab kompenseerima kalleid vähiravimeid

Fondi asutaja Hille Tänavsuu, kes sai kalli kopsuvähiravimi abil vähemalt aasta elulisa.  Foto: Tiit Blaat
Fondi asutaja Hille Tänavsuu, kes sai kalli kopsuvähiravimi abil vähemalt aasta elulisa.
Foto: Tiit Blaat

Eestis alustas tegevust esimene eraalgatuslik heategevusfond, mis hakkab annetuste abil hüvitama nende patsientide vähiravi, kelle ülikalleid ravimeid ei pea haigekassa kulutõhusaks ega kompenseeri neid.

Fondi looja on Eesti Ekspressi ajakirjanik Toivo Tänavsuu, kelle ema Hille Tänavsuu haigestus vähki ja kes püsib elus vaid ülikalli, kuus 5400 eurot maksva vähiravimi toel. SA Hille Tänavsuu Vähiravifond “Kingitud elu” registreeriti tänavu 5. veebruaril ja hakkab annetustest kogunevate võimaluste piires hüvitama nende vähipatsientide ravi, kelle ravikulusid haigekassa ei kompenseeri.

Tänavsuu ütles, et esialgu püüab fond aidata vaid vähihaigeid patsiente, kuigi ka mitmete teiste tõbede puhul on olemas kallis ravi, mida haigekassa ei kompenseeri. “Alustame vähist, praegu veel pole mõtet teiste diagnoosidega fondi poole pöörduda,” lausus Tänavsuu.

Fondi looja sõnul alustab fond sisuliselt nullist, kuid selle tegevust on lubanud juba toetada mitu suurettevõtjat, kellel on vähiga isiklik kogemus kas siis enda või lähedaste kaudu. “Jutt käib kuuekohalistest summadest,” ütles Tänavsuu.

Sotsiaalminister Taavi Rõivas ütles esmaspäeval fondi loomise puhul peetud pressikonverentsil, et “Kingitud elu” on tänuväärne algatus ning võimaldab maksurahale lisaks tuua tervishoidu ka eraisikute annetusi. “Loodan siiralt, et loodav fond saab tuule tiibadesse ja pälvib annetajate usalduse,” märkis Rõivas.

Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross lausus, et heategevus on arenenud ühiskonna iseenesestmõistetav osa. “Toetume lisaks ühiselt kokku lepitule ka üksteisele. Alati on keegi, keda saame, tahame ja keda on vaja aidata,“ lausus Ross. “Tervishoiuteenustest rääkides tuleb siinkohal silmas pidada Eesti solidaarset ravikindlustussüsteemi. See tähendab, et kõigile võrdselt kättesaadavate ja kvaliteetsete tervishoiuteenuste pakkumiseks peab süsteem  toimima väga kindlate põhimõtete järgi. Lähtuda tuleb meditsiinilise tõenduspõhisuse, kuluefektiivsuse ning kõigile võrdse kättesaadavuse printsiipidest. Haigekassa alustab uue ravimeetodi või ravimi rahastamist siis, kui sellest on saanud standard, st tõenduspõhisus ja eelised on pikaajalistes uuringutes selgelt kinnitust leidnud.”

“Samas teame hästi, et eksperimentaalse uue meetodi või ravimi saamine standardiks nõuab aega. Siinkohal võimaldavad taolised fondid  kindlasti  pakkuda riiklikule solidaarsele ravikindlustusele lisaks täiendavaid võimalusi. Hille Tänavsuu fond on sellise initsiatiivi heaks näiteks,” lisas Ross.

“Minu ema Hille Tänavsuu elab praegu vaid tänu sellele, et sai üheksa kuud tagasi manustama hakata hirmkallist, 5400eurose kuukuluga vähiravimit,” rääkis Tänavsuu. „Ravimi rahastamist ei pidanud haigekassa kulutõhusaks, kuid õnneks leidus hea südamega toetajaid, ema sai lisa elupäevi ning nägi järjekordse lapselapse sündi. Loodud fond on selle imelise loo loomulik jätk. Ema jätkab vapralt oma võitlust, kuid sarnast võitlust peavad Eestis veel kümned ja sajad inimesed. Tahame koondada soojad südamed kinkimaks vähihaigusega võitlejatele hindamatut – elu pikendust.”

„Minu erialaks vähiravis on medikamentoosne onkoloogia. Minu peamisteks töövahenditeks vähktõvega patsientide aitamisel on erinevad ravimid. Et neid aga kasutada, peavad nad olema olemas ja patsientidele kättesaadavad,“ sõnas Vähiravifondi  „Kingitud elu” nõukogu liige, Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia direktor Peeter Padrik. „Teadusanalüüside ja ka konkreetsete haigusjuhtude põhjal on näha selge progress medikamentoosses onkoloogias, paljud ravimid aitavad inimesi vähktõvest paraneda, paljud ravimid haigust vähemalt kontrolli all hoida.”

SA Hille Tänavsuu Vähiravifond „Kingitud elu“ (www.kingitudelu.ee)  on asutatud tänavu 5. veebruaril Hille ja Toivo Tänavsuu ning Janek Mäggi poolt. Fond hakkab hüvitama nende patsientide raviarveid, kelle ravimeid Eesti Haigekassa ei kompenseeri. Loodud fondi nõukogusse kuuluvad onkoloogid Peeter Padrik, Hele Everaus, Kristiina Ojamaa, Kadri Putnik, samuti Tervise Arengu Instituudi direktor Maris Jesse, näitleja Märt Avandi ning Eesti Ekspressi ajakirjanik Toivo Tänavsuu.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga