Avaleht Heategevus Lastefond HOIAME PÖIDLAD PIHUS! Arstid alustasid neerupuudulikkusega Katerina kallihinnalise raviga
HOIAME PÖIDLAD PIHUS! Arstid alustasid neerupuudulikkusega Katerina kallihinnalise raviga

HOIAME PÖIDLAD PIHUS! Arstid alustasid neerupuudulikkusega Katerina kallihinnalise raviga

Rasket neeruhaigust põdev 16-aastane Katerina sai eile heade annetajate toel alustada kallihinnalise raviga, mille õnnestumise korral saab vapper tüdruk neerusiirdamisele.

Lastefondi nõukogu tegi esialgse otsuse toetada Katerinale vajalikku ravimit poole aasta vältel kuni 200 000 euroga, paraku vaevasid Katerinat mitme kuu vältel erinevad viirushaigused ja nendest tingitud tüsistused, mistõttu ei saanud arstid siiani alustada siirdamiseelset ravi ekulizumabi ehk Solirisega.

Katerinal on diagnoositud lõppstaadiumis neerupuudulikkus ja ta on dialüüsravil. Järgmiseks sammuks peakski olema neerusiirdamine, mida senini pole teostatud, sest haiguse komplitseeritud kulu tõttu vajas ta ravimit, mida Eesti Haigekassa neeruhaiguse puhul ei rahasta.

Raviarstide raviskeemi järgi peab Katerina saama iga kahe nädala tagant ravimidoosi, mille hind on 12 000 eurot + riigile makstav käibemaks. Paraku otsustas sotsiaalministeeriumi juures tegutsev ravimikomisjon 31. jaanuaril teistkordselt, et bioloogilist ravi ekulizumabiga atüüpilise hemolüütilis-ureemilise sündroomi (aHUS) korral haigekassa tervishoiuteenuste loetellu ei lisata, kuna ravimi kulutõhusus on Eesti arstidele teadmata ja kulu ravikindlustuse eelarvele märkimisväärne. Samas märgib komisjon, et otsesed alternatiivsed ravimeetodid ekulizumabile puuduvad.

Nefroloog Aili Traat nendib, et Katerina haigusjuhtum on väga keeruline. Lisaks põhihaigusele ja selle tüsistunud kulule on kaasuvaid muude elundite kahjustusi. Lapsel on olnud korduvad luumurrud, soolekahjustus ja püsivalt ülikõrged vererõhuväärtused vaatamata rakendatud ravile. Haiguse ja ravimitest tingitud kõrvaltoimete tõttu on Katerina täna ratastoolis. Raviarst avaldab lootust, et kui tüdruk saab uue töötava neeru, võib tema luude ja vererõhu seis paremaks minna ja elukvaliteet oluliselt paraneda.

On tõenäoline, et ravi kallihinnalise ravimi Solirisega tuleb Katerinal jätkata ka pärast siirdamist. Ravikestust kokku pole praegu kahjuks võimalik prognoosida.

Kuniks riik otsust ravimi rahastamise osas ümber ei vaata, saab Katerina loota vaid heade annetajate abile.

Katerina ravikulude katmisel on võimalik ulatada abikäsi, kui teete ühekordse või püsiva annetuse SA Tartu Üikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontole ja märgite selgitusse “Katerina”:

Swedbank IBAN EE682200221015828742

SEB IBAN EE261010220014910011

Luminor IBAN EE791700017000285384

LHV IBAN EE527700771000610813