1. Avaleht
  2. Heategevus
  3. Lapsele osutatud positiivne tähelepanu ja tema unistuste täitumine aitab tõsta temas lootust ja motivatsiooni
Lapsele osutatud positiivne tähelepanu ja tema unistuste täitumine aitab tõsta temas lootust ja motivatsiooni

Lapsele osutatud positiivne tähelepanu ja tema unistuste täitumine aitab tõsta temas lootust ja motivatsiooni

Heategevusfond Minu Unistuste Päev alustab koostööd Tallinna Lastehaigla juures tegutseva Laste Vaimse Tervise Keskusega (LVTK), et tuua vaimse tervise raskustega lastele ja noortele läbi unistuste täitumise positiivseid emotsioone.

Fondi tegevjuht Kristiina Gabor-Mägi ütleb, et fondi jaoks on tegemist täiesti uue sihtrühmaga. „Näeme, et see on igati loogiline samm, sest just vaimse tervise häiretega lapsi diagnoositakse igal aastal üha rohkem. Julgustavad ja inspireerivad hetked, mida saame luua läbi unistuste täitumise, on oluline osa raviprotsessist ning annavad lapsele vajalikul hetkel kindlustunde, et ta on väärtuslik ja hoitud.“

Foto: Allan Mehik

Kliiniku juhi dr. Anne Kleinbergi sõnul on koostöö Minu Unistuste Päevaga väga tervitatav, sest lapsele või noorele osutatud positiivne tähelepanu ja tema unistuste täitumine aitab tõsta temas lootust ja motivatsiooni ning vähendab eraldatuse tunnet.

Vaimse tervise häired ja nendega toimetulek sõltub väga palju ümbritsevast keskkonnast ja inimestest ehk sellest, mis lapsega juhtub ja kuidas teised inimesed temasse suhtuvad. LVTK noorukite osakonna juht ja dr. Ere Vasli kinnitab, et head sündmused ja tunded on suurel kohal igas raviprotsessis. „Need annavad lootust ning võivad käivitada heade tunnete ja sündmuste lumepalli!“

Tema sõnul kujunevad vaimse tervise häired alati paljude tegurite koosmõjul. Olulist rolli mängivad nii geneetiline eelsoodumus, kasvukeskkond kui ka elusündmused. Vägivalla kogemine soodustab oluliselt vaimse tervise häirete vallandumist. Pikaajalise vaimse tervise probleemiga laps ja noor kannatab sageli lisaks olemasolevale häirele ka häbimärgistamise all – ta tajub, et ümbritsevad inimesed suhtuvad temasse teisiti, kehvemini ning ta võib ka iseendasse oma raskuste tõttu hakata halvemini suhtuma.  See lisab ohtu, et ta jääb üksi ning ilma paljudest headest hetkedest ja tunnetest.  „Personaalses unistuste päeva programmis osalev laps või noor saab tunda kõiki neid tundeid, mis käivad kaasas tõeliselt toreda ja rõõmsa päevaga – elevust, põnevust, rõõmu ja muud!  Selliseid päevi võib raskete pikaajaliste vaimse tervise häirete korral olla palju vähem kui teistel ja sellest ilma jäämine muidugi teeb igapäevaelu kurvemaks,“ kirjeldab dr. Vasli.

Rahvusvahelised uuringud ning Eesti arstide kliiniline kogemus kinnitavad, et meeleolu ja ärevushäiretega laste ja noorukite arv on tõusnud viimase viie aastaga ning see algas juba enne koroonalainet, mis seda omakorda võimendas. Ühel lapsest kaheksast on mingil eluetapil diagnoositud vaimse tervise häire.

  • Lastehaigla Vaimse Tervise Keskusesse jõuavad ja saavad abi igas vanuses lapsed ja noored kõikide erinevate vaimse tervise häiretega (nt söömishäired, ärevushäired, posttraumaatilised kogemused, depressioon jne). Abi saamist alustatakse seisundi hindamisest. Selleks kasutatakse vestluseid, aga tehakse ka erinevaid uuringuid. Ravi õnnestumisel on suur roll ravimeeskonna, noore ja tema vanemate omavahelises koostöös ning usalduses. Vaimse tervise häirete korral on ravi pikaajaline, vahel on see erineva intensiivsusega, aga võib-öelda, et peaaegu eluaegne.
Head Uudised GoodNews