Avaleht Heategevus Doonorid ja Sõbrad Verekeskus kutsub virumaalasi selle aasta esimesele doonoripäevale
Verekeskus kutsub virumaalasi selle aasta esimesele doonoripäevale

Verekeskus kutsub virumaalasi selle aasta esimesele doonoripäevale

Doonorid-ja-SõbradPõhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama neljapäeval, 4. jaanuaril kella 10-14 Rakvere Kultuurikeskuses toimuvale doonoripäevale. Eriti oodatud on 0 ja A-reesusnegatiivsete doonorite veri, kuid kutsutakse ka teiste veregruppide doonoreid ja esmaseid vereloovutajaid head tegema.

Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp soovib kõigile tublidele Virumaa doonoritele igati edukat uut aastat ning kutsub üles uutele heategudele, sest johtuvalt haiglate tellimustest, on viimasel ajal eriti suur nõudlus reesusnegatiivse ning ka A reesuspositiivse vere suhtes, kuid täiendamist vajavad ka kõigi teiste veregruppide verevarud: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud. Loovutades verd, saame olla kindlad, et Eestis on piisavad varud, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetuste ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kindlustatud“.

Viimati käis Regionaalhaigla verekeskus Rakveres mullu 12. detsembril ning siis külastas doonoripäeva 91 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 81 doonoril ning koguti üle 36 liitri hinnalist nestet.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Kommentaarid