Avaleht Heategevus Regionaalhaigla verekeskus tänas doonoreid
Regionaalhaigla verekeskus tänas doonoreid

Regionaalhaigla verekeskus tänas doonoreid

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus tunnustas Tallinna raekojas tublisid Harjumaa doonoreid.

Eelmisel aastal loovutas 31 330 doonorit 53 486 korral verd. Sarnaselt varasemaga oli keskmine vereloovutuste arv aastas ühe doonori kohta 1,7. Esmakordselt loovutas 2018. aastal verd 5099 inimest. Täisvereloovutusi tehti 50 142 korral ja sellega koguti 22 564 liitrit verd. Tänu doonorite vereloovutustele kanti mullu Eestis verekomponente üle 13 990 patsiendile, neist 6635 said ravi regionaalhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis.

Igal aastal on doonorite austamisürituse fookuses erinevad doonorid. Tänavu kutsuti tänuüritusele kõikide RhD-negatiivsete veregruppide regulaarselt verd loovutavad doonorid, samuti usinamad verekondade projektis osalevad afereesidoonorid.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut tunnustas nii verekeskuste töötajaid kui ka kõiki tublisid doonoreid: „Eestis on aastas tuhandeid inimesi, kelle elu ja tervis sõltub otseselt veredoonorite panusest. Olen seda meelt, et Eesti ühiskond on seda tugevam ja hoolivam, mida enam on meil inimesi, kes oma vabast tahtest, kasu saamata, tulevad teistele appi. Veredoonorlus on üks viis aidata neid, kellel seda abi väga vaja,“ märkis Sikkut, kes on ka ise doonor.

Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu tänas kõiki doonoreid elude päästmisel ja patsientide ravil, rõhutades: „Head doonorid, olete meie tiimiliikmed, sest paljusid riskantseid ja täit pühendumust nõudvaid operatsioone, hematoloogilist ravi ja ka teisi raviprotseduure ei saaks meedikud ette võtta ülioluliste veretoodete olemasoluta.“

„See ilus traditsioon doonoreid tänuüritusel tervitada on meie püüd kasvõi murdosa võrra väljendada tänulikkust abisaanute nimel,“ märkis verekeskuse juhataja Riin Kullaste, lisades: „Soovime tunnustada kõiki neid inimesi, kes meile appi tõttavad, lükates edasi oma igapäevased toimetused. Annetuse hinda ei suuda me keegi määrata, aga võib kindlalt öelda: doonoriveri on hindamatu! Vajame pidevalt nii uusi kui ka püsidoonoreid – abivalmis inimesi, kelle jaoks vähemalt paar korda aastas verd loovutada on eluviis.“

Traditsiooniliselt andis verekeskus üle Suure Doonorikruusi parimale doonorlust toetavale omavalitsusele või organisatsioonile, milleks seekord oli Eesti Kaitsevägi. Auhinda tuli vastu võtma kaitseväe peaarst kolonelleitnant Targo Lusti.

„Kaitsevägi on olnud pikki aastaid meie hea koostööpartner doonoritelkide juures. Samuti on kaitseväelased andnud panuse meie verevarudesse,“ põhjendas valikut verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Tänuüritusel autasustati ka 10.-12. klasside õpilastele korraldatud esseekonkursi „Doonor on elupäästja“ kolme parimat. Esikoha võitis Keila kooli õpilane Pärle Paalaroos esseega „Superkangelane doonor“. Teise koha vääriliseks tunnistati Rapla gümnaasiumi õpilane Dominika Pankova kirjutisega „Andmine on rõõm“ ja kolmanda koha pälvis Natalja Korobljova Narva kesklinna gümnaasiumist esseega „Doonorid – igapäevased kangelased“.